Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Darı Püskülü Zea Mays

30.03.2021
67

Buğdaygiller familyasındandır. Anayurdu Güney Amerika olan darı, Amerika Kıtası’nın bulgusundan sonra denizciler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Oradan da, Afrika anakarasından, Darı üzerinden ülkemize getirildiğinden, dilimizde bu …

Buğdaygiller familyasındandır. Anayurdu Güney Amerika olan darı, Amerika Kıtası’nın bulgusundan sonra denizciler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Oradan da, Afrika anakarasından, Darı üzerinden ülkemize getirildiğinden, dilimizde bu nebata darı ismi verildiği sanılmaktadır. 2 m’ye kadar boylanabilen, biryıllık dayanıklı hububat ve kültür nebatıdır.

Darıın kökleri toprakta derine kadar iner, kalın ve bol saçaklıdır. 4 cm. çapa erişebilen dik gövdesi boğumludur. Bu boğumlar arasında gövdenin içi boş olur. Gövde üzerinde almaşık dizili uzun yaprakları şerit şeklinde, paralel damarlı ve uçları sivridir. Aynı nebat üzerinde ayrı kesimlerde yer alan dişi ve erkek çiçeklerden erkek olanları, gövdenin ucunda başaklar; dişi olanları, yaprak koltuklarında koçanlar halinde görülür.

Dişi çiçeklerin olgunlaşmasıyla alana gelen darı tohumları, tek ve kalın bir sap olan koçan üzerinde muntazam gizemeler halinde dizilmiş kocaman taneler biçiminde olur. Mevzumuzla alakalı olan kısımları, dişi çiçeklerin olgunlaşıp tane şekline gelmeden evvel koçanın ucunda 10-30 cm. uzunlukta oluşturdukları ve ismine darı püskülü denilen ipliksi uzantıları stigma’larıdır. Bol güneşli sulak alanları beğenen darı nebatı, ülkemizin su bulunan hemen hemen her yerinde kültür nebatı olarak yetiştirilirken çok büyüyüp fazla yer kapladığından tohumlarının toprağa seyrek olarak ekilmesine dikkat edilir.

6000 sene kadar evvel Güney Amerika’daki And Dağları bölgesi yerlileri tarafından yetiştirildiği ve harcandığı tespit etilen darı nebatının taneleri, yüksek oranda nişasta ile doymamış yağ asitleri, A vitamini ve sterolleri kapsar. Bu surattan darı taneleri hem insanlar hem de hayvanlar için kıymetli bir gıda kaynağıdır. İlaç olarak kullanılan darı püskülünün kapsadığı maddeler ise şunlardır: Glikoz ve maltoz gibi şekerler, steroller, reçine, potasyum tuzları ve uçucu yağ.

Sarih esmer ya da kırmızımsı renkli hafif ve özel kokusu bulunan darı püskülünün tıbbi tesirleri ve bunlardan faydalanma usulleri şöyle özetlenebilir:
1. Uysallaştırıcıdır.
2. Vücudu kuvvetlendirici toniktir.
3. Romatizma rehabilitasyonunda dayanakçı olur.
4. İdrar söktürücüdür.
5. Mesane taşlarını düşürür.
6. Üretrit idrar yolları enfeksiyonu, sistit mesane enfeksiyonu ve prostatit prostat bezi enfeksiyonu rehabilitasyonlarında tesirlidir. Özellikle ayrıkotu ve civanperçemi ile beraber kullanılırsa daha tesirli olur.
7. Çocuklarda böbrek meselelerinin atlatılmasına dayanakçı olur.

Bu tesirleri sağlamak üzere, darı koçanındaki dişi çiçeklerin döllenme hadiseyi hakikatleşmeden evvel ortaya çıkan püskülleri alınır. Bunlar kurutulduğunda bazı tesirlerini yitirdiğinden kurutulmadan kullanılması daha doğru olur. 1 kadeh kaynar suyun içine 2 tatlı kaşığı kuru ya da taze darı püskülü konur. 10-15 dakika demlendirilerek elde edilen infüzyondan günde iki-üç defa birer kadeh içilir.

Darı tanelerinden elde edilen mısırözü yağının, akışkan nebatsal bir yemeklik yağ olarak, damar sertliğini önlediğini, kullanan şahıslara bu mevzuda büyük verim sağladığını belirtmeden geçemeyeceğiz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.