Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dekolman nedir? Dekolmanın bulguları nelerdir? Dekolmanın rehabilitasyonu nedir?

07.05.2021
26
Dekolman nedir? Dekolmanın bulguları nelerdir? Dekolmanın rehabilitasyonu nedir?

Dekolman nedir? Tıbbi bir tabir olan dekolman, “ufalama” anlamına kazanç. Göz içinde birbirine sı­kı sıkıya bağlı birkaç tabaka vardır. Bunlar ortaya doğru çökmeyecek biçimde bir­birine bağlanmıştır …

Dekolman nedir?
Tıbbi bir tabir olan dekolman, “ufalama” anlamına kazanç. Göz içinde birbirine sı­kı sıkıya bağlı birkaç tabaka vardır. Bunlar ortaya doğru çökmeyecek biçimde bir­birine bağlanmıştır ve en ortada bulunan yumurta akı kıvamındaki saydam madde de bunların büzüşmesini önler. Şayet birbirine bağlı katmanlardan birinde bir delik olursa veya bu katmanları ortaya sürükleyen örümcek ağı gibi bir çekinti olursa dokular birbirinden dağılır ve buna dekolman denir.

Dekolmanda görme neden bozulur?
Gözü oluşturan birbirine sıkı sıkıya bağlı dokular arasında en içteki, resim fil­mi gibidir; görülen görüntüyü kayıt eder ve bir dıştaki katmana elektrik mesajı şek­linde iletir. Mesaj, oradan da asap uzantılarıyla göz asabına ve beynin kayıt edilen mesajı açıklayan kısmına saliseler içine sevk edilir. Bu katmanlar arasında iletişim bozulunca, görme kaydı o bölgelerde yapılamaz ve mesajlamaz, haliyle.

Dekolman kimlerde olur?
Özellikle yüksek miyoplarda olabilir. Yüksek miyopların gözleri herkese göre da­ha büyüktür. Oysa gözün içini kaplayan duvardan duvara halı gibi doku, tahsis edilen ölçü hep aynı olduğu için herkeste aynı milimetrekare büyüklüğündedir.

Dekolmanın bulguları nelerdir?
Azıcık evvel laf ettiğim biçimde, katmanlar arasındaki irtibat bozulunca elektrik akımı katmanlar arasından ilerleyemez ve şelale biçiminde ortaya dökülür. Bu akım sürekli bir şimşek çakması biçiminde görülür. Çakmanın yanı gizeme iletişim kopukluğu sebebiyle mesajın yapılamaması da, örümcek ağı manzarası-sürekli sinek uçuşmaları, müessese veya kar yağması görü­nümü ya da siyah bir perde görülmesi gibi yakınmalara yol açar. Ağrı olmaz.

Bu gidişatta ister istemez duvar kenarlarında halı çekiştirilerek yerleştirilmiş gibi gerilmeler ve basitçe yırtıklar oluşabilir. Bu surattan yüksek miyopların ağır spor­lar yapmamaları ve basmakalıp doğum yapmamaları önerilir. Bkz. Miyopi

Miyop olmadan da doğuştan bu halı sağlam olmayabilir, o zaman da dekolman görülebilir. Bir de şeker hastalığında olduğu gibi, göz içinde ağır kanamalar ve ka­namaların iyileşmesinde dokuları birbirine sürükleyecek gergin yapışkanlıklar olursa de­kolman olabilir.

Dekolmanın rehabilitasyonu nedir?
Her şeyden evvel dekolmanın rehabilitasyonu acildir. O surattan yukarıyadaki yakınmala­rı olan bireylerin acilen göz doktoruna müracaat etmeleri gerekir. Dekolmanın sebebi minik bir yırtık ise, ufalama henüz çok ilerlemeden Japon yapıştırıcı ile yapıştırır gibi, bir cins lazer ile etrafına kaynak yapmak muhtemeldir.
Şayet mesele gecikmişse ve geniş bir alanda ufalama varsa kaynak yakalamaz, o zaman gözün dışına bir yastık veya bir kemer takarak dıştan baskıyla ufalayan dokular bir­birine yanaştırılır.

Bazen bu operasyon da yeterli olmayabilir. O zaman da gözün içinde ufalayan doku, uçan balona konana eş bir cins gaz ile bulunması gereken yere dayanmaya çalışılır. Yaşayan için sabır gerektirir, zira göz içine verilen gazın yükselme tesir­siyle ufalayan katmana içten baskı yapabilmesi için bir müddet uygun bir pozisyonda uyunması gerekir. Dekolmanın yerine göre bu pek de rahat bir pozisyon olmayabi­lir. Yapan açısından da uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir harekâttır. Her gün ye­ni usuller de geliştirilmektedir.

Dekolman rehabilitasyon edilmezse ne olur?
Göz bir müddet sonra ortaya doğru büzüşür ve geri dönülmez biçimde görmesini de natürel görüntüsünü de kaybeder.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.