Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Deli yaşam

15.06.2021
49

Deli yaşam erkeklerin ömrünü kısaltıyor. Gençlik senelerindeki deli yaşam stili, alınan tehlikeler ve coşku isteği erkeklerin vefat tehlikesini kadınlara oranla iki kat artırıyor. 20 değişik ülkede …

Deli yaşam erkeklerin ömrünü kısaltıyor.
Gençlik senelerindeki deli yaşam stili, alınan tehlikeler ve coşku isteği erkeklerin vefat tehlikesini kadınlara oranla iki kat artırıyor. 20 değişik ülkede yapılan araştırmalara göre erkeklerin ömrü kadınlarınkinden daha kısa.

Bunun sebebi ise hastalıklar ya da makûs alışkanlıklar değil; kadınların sosyal ve sağlık hizmetlerinden erkeklere oranla daha fazla ve daha iyi yararlanıyor olması. Araştırmanın Amerika daki ayağında erkeklerin erken vefatları mercek altına alındı. 1998 seneyi sayılarına göre 50 yaşına kadar olan erkeklerin kadınlara göre vefat tehlikesinin iki kat fazla olduğu tanımlandı. Bu tehlike erkekler 80 yaşına gelinceye kadar katlanarak çoğalıyor.

KADINLARDAN 5 KAT FAZLA
Araştırmaya katılan uzmanlardan Randolph Nesse, New Scientist mecmuasına yaptığı açıklamada “Erkek olmak erken vefatların demografik sebeplerinin başında geliyor. Erkeklerin erken can vermeleri yasaklanabilirse illet hastalık rehabilitasyonundan daha ehemmiyetli bir adım atılmış olur” dedi. Nesse, Kolombiya da 20 yaşına kadar olan erkeklerin vefat tehlikesinin ise aynı yaştaki kadınlardan 5 kat daha fazla olduğunun tespit edildiğini açıkladı. Kadın-erkek arasında yaş, hastalıklar, erken vefatlar, sosyal şartlar, sağlık hizmetleri gibi bilgilerin araştırıldığı araştırmanın yapıldığı ülkeler arasında İrlanda, Avustralya, Rusya ve Singapur da bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.