Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Deodorantlar Ve Meme Kanseri

30.03.2021
72
Deodorantlar Ve Meme Kanseri

İngiltere de Reading Üniversitesi nden bir grup bilim adamı tarafından yapılan araştırmanın neticeleri, deodorantların meme kanserlerine yol açabileceğini ortaya koydu.

Journal of Applied Toxicology isimli tıp mecmuasında yer alan araştırmanın, bilim dünyasında yeni münazaralara yol kalemtıraşı belirtiliyor.

Tahlilcilerin 20 meme urunu araştırdıkları, 18 inde, parabens olarak öğrenilen sentetik kimyevinin bulunduğunu tespit ettiği öne sürüldü.

Bilim adamları, ilk kere parabens isimli kimyevinin urların içindeki varlığının tespit edildiğine işaret ederken, araştırma neticelerini Journal of Applied isimli mecmuadan alıntı yaparak yayımlayan The Observer, Bu araştırma cevap vermekten ziyade, sualleri artırıyor yorumunda bulundu.

Reading Üniversitesi bilim adamlarının, insanlar tarafından üretilen kimyevi maddelerin ten tarafından emildikten sonra dokularda biriktiğini düşündüklerine de işaret eden Observer, Ancak kanserle çaba eden dernek ve kuruluşlar bu neticelerin tedbirle karşılanmasını nasihat ediyor. Bu kuruluşlar, kozmetik mahsulleri, deodorantlar ve terlemeyi önleyici malzemeler ile kanser arasındaki ilişkinin henüz ispatlanmış sayılamayacağını vurguluyor ifadesine yer verdi.

Bu arada, araştırmayı yapan takımın başkanı Dr. Philippa Darbre, yaptığı açıklamada, meme dokularında mevzubahisi kimyevi maddeye tesadüfülmesinin ehemmiyet taşıdığını belirterek, Çünkü öteki bazı araştırmalar da ortaya koydu ki, bu cins kimyeviler östrojenin kanser gelişimine yaptığı katkıyı taklit edebiliyor dedi.

Dr. Darbre, araştırmanın bir ilk adım olduğunu, şimdi sırada sıhhatli dokuların da bu cins kimyeviler kapsayıp kapsamadığına bakılmasının bulunduğunu bildirdi. Bu dokularda da bu cins kimyevilere tesadüfülmesi halinde bu kere de bunların yoğunluklarına bakılması gerektiğini belirten Dr. Darbre, bir kesimin deodorantların içinde bulunan kimyevilerin ten tarafından emilmediğine, öteki bir kesimin de bunun bütün tersine inandığına işaret etti. Darbre, Gerçeğinde bayanlar yüzyılllarca bu cins kozmetikler olmadan yönet edebilmiş, bugün bunlara gerçekten gereksinim bulunup bulunmadığı sualine de cevap verilmelidir diye konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.