Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dikkat! Felç Geliyorum Der…

03.04.2021
128
Dikkat! Felç Geliyorum Der…

Yoğun ve stresli iş hayatı, beslenme şartları ve öteki etrafsal etmenler kalıcı felç tehlikesinin artık genç yaşlarda bile görülmesine neden oluyor. Hastanın daha önceki sıhhatine tamamen kavuşmanın neredeyse imkânsız olduğu kalıcı felç vaziyeti, hem felç geçiren hastanın hem de etrafındakilerin sosyal yaşamını negatif etkiliyor. Uzman Dr. Mehmet Yavuz, kalıcı felcin 1-2 sene evvelinde görülebilen bulgularını ve korunma yollarını anlatıyor…

Kalıcı felç gidişatlarının evvelden kendini muhakkak ettiğini belirten Dr. Mehmet Yavuz, genelde bedenin bir yarısında geçici güç kayıpları izlendiğini söylüyor. Bu kaybın bir kaç dakikadan bir kaç saate kadar uzayabildiğini andırdıran Dr. Yavuz, ‘’Hatta 24 saati dahi bulabilir. Geçici felç müddetleri uzadıkça olasılığı da çoğalır. Felçteki lider bulgular her zaman güç kaybı biçiminde olmaz, bazen de geçici konuşma bozukluğu, geçici hafıza kaybı ya da geçici biçiminde de izlenebilir. Geçici iskemik hücum olarak adlandırılan bu bulgular hiçbir iz vazgeçmeden en fazla 24 saat içinde kaybolur. Yapılan araştırmalara göre şayet ihtiyat alınmazsa ve rehabilitasyon uygulanmazsa böyle geçici iskemik hücum bulguları gösterenler 1-2 sene içinde felç olabilir’’ biçiminde konuştu.

Sosyal Etraf ve İş Yaşamını da Felç Ediyor!

Son senelerde etrafsal koşullar, stresli iş yaşamı ve beslenme şartları, felç hastalıklarını daha erken yaşlara indirdi. Felç hastalığının günümüzde en büyük güçlüklerden biri olduğunu belirten Dr. Yavuz, felcin bireyi sosyal etrafından kopardığını ve iş pozisyonlarını negatif etkilediğini vurguladı.

Şahsın çalışarak kendi yaşamını kazanmasının neredeyse imkânsızlaştığını belirten Dr. Yavuz, felçli şahsın yaşamına devam edebilmesi için bir başkasına gereksinim dinleyebileceğini söyledi. Dolayısıyla felçli hasta, hem kendisinin hem de aileden başka birinin sosyal hayatını ve iş yaşamını negatif etkiliyor. Bazı hastalar evinden hatta odasından çıkamayacak hale geliyor.

Daha Önceki Sıhhate Kavuşmak Neredeyse İmkânsız…

Felç rehabilitasyonundaki en büyük gayenin hastayı daha önceki sıhhatine tamamen kavuşturmak değil, şahsın kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Dr. Yavuz, felç hastasının tamamen düzelmesinin neredeyse imkânsız olduğunu andırdırdı.

Gözetici Rehabilitasyon Felç Tehlikesini Eksiltiyor!

Felcin lider bulgularını çok önem vermek ve daha felç gelmeden rehabilitasyona başlamak, başka bir deyişle gözetici rehabilitasyon uygulamak gerektiğini söyleyen Dr. Yavuz, şahsın felç geldikten sonra bir daha asla daha önceki sıhhatine dönemeyeceğinin, hatta ilk yarıyıllarda hayati risk yaşayabileceğinin altını çizdi. Yavuz, ‘’Sağlık Kurumularımızın yoğun bakım birimleri felç hastaları ile dolu. Hem fertsel hem de ülke ekonomisi açısından, gözetici rehabilitasyonu ön tasarıya çıkarmamız gerekiyor’’ biçiminde konuştu.

Beyni besleyen iki ehemmiyetli damar sisteminden biri ön taraftaki şah damarları, değişiği ise daha arkadan beyne giriş yapan vertebrobaziler sistemle alakalı damarlardır. Karotis sistem, vertebrobaziler sistemden çok daha ehemmiyetli olduğu için bu bölgeyi ilgilendiren felçler de daha çok ehemmiyet talep eder. Bu iki damar sisteminin geçici iskemik hücumları da değişik bulgular gösterebilir.

Bu Belirtiler Varsa Dikkat!

Dr. Mehmet Yavuz, Karotis sistemi ile alakalı geçici iskemik hücum bulgularını şöyle sıralıyor;

* Bedenin bir yarısında efor, his ve duyu kaybı,

* Bir gözde geçici âmâlıklar,

* Geçici konuşma bozuklukları,

* Geçici hafıza kayıpları,

* Vertebrobaziler sistemle alakalı iskemik hücum bulguları,

* Baş dönmesi ve balanssızlık saldırıları, ani göz kararmaları,

* Çift görme ve görme fluluğu,

* Düşme nöbetleri.

Düşme nöbetleri ani büyür ve bazen şahıs düşmeden derleyebilir. Hastalar bunu genelde ‘aniden dizlerimin bağı çözülüyor’ biçiminde dile getirir.

Orta Yaşlarda Felç Tehlikeyi Daha Fazla!

Geçici iskemik hücumlar orta yaşlarda daha risklidir ve kalıcı felçle sonuçlanma olasılığı yüksektir. 65 yaş ve daha ileri yaşlarda kalıcı felç ve hayati risk ihtimalinin daha düşük olduğunu belirten Dr. Yavuz, özellikle Karotis sistemle alakalı felç hastalığında her zaman hayati riskin mevzubahisi olduğunu andırdırdı.

Karotis sistemi ile alakalı geçici iskemik hücum bulgularından rastgele biri görüldüğünde şipşak bir nörologa müracaat etilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Yavuz, bu şikâyetlerin önemsememeye gelmeyeceğini ve gecikildiği takdirde karşılaması imkânsız neticeler doğurabileceğini vurguladı.

Felç Tehlikesini Artıran Etmenler Nelerdir?

Dr. Yavuz, felç geçirmeye taban hazırlayan tehlike etkenlerini şöyle sıralıyor;

* Doğumsal olarak damarların yapısı,

* Hipertansiyon,

* Damar sertliği,

* Kalp kapak hastalıkları,

* Kolesterol ve trigliserit yüksekliği,

* Sigara kullanımı,

* Şeker hastalığı,

* Fazla içki kullanımı.

Felç geçirmeye taban hazırlayan tehlike etkenlerini hakimiyet altında yakalamak gerektiğini belirten Dr. Yavuz, stressiz bir yaşam, balanslı beslenme ve kumpaslı egzersizle felç tehlikesinin eksiltilebileceğini belirterek laflarını bitirdi.

Nöroloji Uzmanı

Dr. Mehmet Yavuz

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.