Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dikkat noksanlığı belirtiyi nedir ?

29.04.2021
33

Çocuğun, hayatının her anını etkileyen nörobiyolojik bir bozukluktur. Kimlerde görülür ? Çocukların %5 inde. Oğullarda kız çocuklara oranla 3 defa daha fazla. Her sınıfta vasati …

Çocuğun, hayatının her anını etkileyen nörobiyolojik bir bozukluktur.

Kimlerde görülür ?
Çocukların %5 inde. Oğullarda kız çocuklara oranla 3 defa daha fazla. Her sınıfta vasati bir ya da iki talebede

Yeni bir buluş mudur ?
Hayır. Farklı adlarla anılmakla beraber, 1900 lü senelerin başlarından beri tanınan bir belirtidir. Günümüzde yaygın olan isimleri, Dikkat Noksanlığı Belirtiyi ve Dikkat Noksanlığı Belirtiyi ile Hiperaktivite Belirtiyidir.

Mesele nedir ?
Dikkati, tek bir noktaya odaklayamamak ve organize olamamak.

Bu belirtinin tıbbi bir açıklaması var mıdır ?
Evet. Dikkat Noksanlığı Belirtiyi olan ve olmayan fertlerin beyinlerinin kimyevi metabolizmaları arasında değişiklikler tespit etilmiştir.

Sebebi nedir ?
Tek bir sebebi yoktur. Konsantrasyonu sağlamak için milyonlarca beyin hücresi birarada çalışırlar.

Neden olmayan nedir ?
Şeker ve öbür yiyecekler Alerjiler Anne babaların yetiştirme stilleri.

Çocuğumda Dikkat Noksanlığı Belirtiyi varsa bunu nasıl anlarım ?
Dikkat Noksanlığı Belirtiyi, her çocukta kendisini farklı olarak gösterir. Dikkat Noksanlığı Belirtiyi olan tam çocuklar, dikkatlerini yoğunlaştırmakta ve başladıkları işleri tamamlamakta zorlanırlar. Bu güçlüğün yoğunluğu çocuklar arası farklılık gösterir. Ders dinlemenin ve yazıları bitirmenin lüzumlu olduğu mektep yaşamında meseleler başgösterir. Mektep ödevleri yapılmaz ya da bitirilmez. Dinlemekte ya da talimatlara uymakta güçlük yaşanır. Etraftaki en küçük vakalarla ya da kendi düşünceleri ile basitçe dikkati böler.

Nasıl emin olabilirim ?
Bu belirti için ne tıbbi, ne nörolojik, ne de psikolojik tek bir test vardır. Dikkat Noksanlığı Senromu olan çocukların %30 unda hiperaktivite yoktur. Onların ana meseleyi dikkatlerini toplayamamak ve konsantre olamamaktır. Genellikle “uyurgezer” görünümünde, suskun, tembel ve fazla duygusaldırlar. Dikkat Noksanlığı Belirtiyi olan çocukların çoğu ise hiperaktif, ilgisizce davranan ve organize olamayan fertlerdir. Genellikle, aralıksız kıpırdanırlar ve vücutlerinin bir parçası aralıksız hareket halindedir. Bir yerde oturamazlar. Eşyalarını unuturlar ve kaybederler. Başladıkları işi tamamlamadan bir öbürüne başlarlar. Müdaheleci ve rahatsız edicidirler. Gizeme bekleyemezler. Yanıtları sualleri beklemeden ağızlarından kaçırırlar. Düşünmeden riske atılırlar. Bayağı faaliyetleri “sıkıcı” bulurlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.