Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diş Çaprazlıklarının Rehabilitasyonunda Büyülü Teller

28.04.2021
21
Diş Çaprazlıklarının Rehabilitasyonunda Büyülü Teller

Doğru yaşta yapılan müdahelelerle Ortodontik meselelerin önüne çok fazla ilerlemeden geçilebiliyor. Ancak bunun sağlanabilmesi için çocuğunuzun kumpaslı olarak pedodontist çocuk diş doktoru tarafından takip edilmesi gerekiyor.

Ortodonti dişlerin çene kemiğiyle ve çenelerin de birbiriyle ve kafa kuralıyla olan ilişkilerini tertip eden bilim dalıdır. En sık görülme sebebinin irsiyetsel olduğu düşünülen ortodontik bozukluklar, doğru yaşta yapılan kolay müdahelelerle yasaklanabilir. Ortodonti Uzmanı Berna Evrenol, bunu önlemek için çocukların kumpaslı olarak pedodontist tarafından takip edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Etrafsal etkenlerin irsiyetsel etmenlerden daha fazla ortondontik meselelere neden olabildiğini belirten Diş Doktoru Evrenol, etrafsal etmenleri şöyle sıralıyor; süt dişlerinin çürük veya travma sebebiyle erken kaybı, parmak emme, uzun süreli emzik ve/veya biberon kullanımı, tırnak yeme ve aralıksız ağızdan soluk alınması.

Ortodontik bozukluklara neden olan etkenlerin başında gelen parmak emme ve emzik kullanımı gibi alışkanlıkların en geç 2-2,5 yaşında vazgeçilmesi; ayrıca çürük süt dişlerinin rehabilitasyonlarının yapılması ve bu sayede erken yarıyılda süt dişi kaybının önlenmesi büyük ehemmiyet taşıyor. Bu tedbirler ileride etrafsal etmenlere bağlı olarak büyüyebilecek diş eğrilerinin de önüne geçilmesini sağlamış oluyor.

Diş Doktoru Evrenol; çocuklara ilk ortodontik tetkikin 7-8 yaşında yapılması gerektiğini belirterek; “Çocukların ortodontik rehabilitasyona gereksinimlerinin olup olmadığını tanımlamak ve doğru zamanda müdahele etmek için bu yaşlar çok ehemmiyetli. Özellikle anne/baba ortodontik rehabilitasyon gördüyse bu ilk hakimiyet yaşının geçirilmemesi büyük ehemmiyet taşır. İkinci ortodontik tetkikin yapılması için gereken yaş ise aralıksız dişlenmenin hemen hemen bitirildiği 12-13 yaşlarıdır” diyor.

Günümüzde gereksinimi olan her yaştaki ferde ortodontik rehabilitasyon yapılabildiğini belirten Evrenol, laflarını şöyle bitiriyor; “Özellikle diş renginde olan porselen braketlerin kullanılması ile dışarıdan gözükmeyen ve şahsın sosyal yaşantısını hiçbir biçimde etkilemeyen usuller sayesinde diş çapraşıklıklarının kısa müddette giderilebilmesi muhtemel. Özel bir teknikle hazırlanan Görünmez Braketler Invisalign özellikle iş temposu yoğun ve işi gereği çok fazla göz önünde olan bireylere oldukça büyük basitlik ve avantaj sağlamaktadır.”

Ortodonti mevzusunda merak edilenler;

Ortodontik rehabilitasyonun süresi, şahsın yaşına, dişlerindeki çapraşıklık derecesine ve rehabilitasyona olan geçimine bağlı olarak değişebiliyor. Çocuklarda sihrime gelişim devam ettiği için 1-2 sene arasında olan ortodontik rehabilitasyon süresi, yetişkinlerde 6 -8 ay arasında bitirilebiliyor.

Dişlerinizin yüzeyine braketler bir yapıştırıcı ile yapıştırılır. Bu harekât son derece basit ve sızısızdır. İlk birkaç günde dudak ve yanaklarda geçici ve tolere edilebilen rahatsızlık hissi olabilmektedir.

Dişler daha kumpaslı ve tesirli fırçalanmalıdır.

Özellikle fındık, kabuklu çerezler gibi sert gıdalar; jelibon, lokum gibi yapışıklı gıdalar ve kola, gazoz vb. asitli meşrubatlardan uzak durulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.