Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diş rehabilitasyonunda devrim

01.05.2021
28

Harvard Üniversitesi’nin geliştirdiği yeni usul sayesinde diş asap köklerine dolaysız müdahale edilmeyecek; dişteki hastalıklı doku kök hücreyle iyileştirilecek.

Diş rehabilitasyonları arasında en çok korkulan kanal rehabilitasyonu tarihe mi karışıyor? Kanal rehabilitasyonuna seçenek bir usul kullanılabilir mi? Harvard Üniversitesi’nin geliştirdiği yeni usul sayesinde diş asap köklerine dolaysız müdahale edilmeyecek; dişteki hastalıklı doku kök hücreyle iyileştirilecek. Diş Doktoru Pertev Kökdemir, geliştirilen bu yeni usulün ileride sıradan rehabilitasyon usulleri arasında yer alabileceğini belirtiyor

İnsanlarda diş doktoru korkusunun en büyük nedenlerinden olan, rehabilitasyon koltuğunu kabus haline getiren kanal rehabilitasyonu; geliştirilen yeni usul sayesinde tarihe karışabilir. Dışarıdan sıhhatli olarak görülen ancak kökler üzerinden ilerleyen rahatsızlıklar neticeyi diş asap köklerine müdahale edilmesi olarak öğrenilen kanal rehabilitasyonu, yerini çok daha hafifletici bir çözüme bırakıyor.

DOKUYU KÖK HÜCRELER REHABİLİTASYON EDECEK

İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi ve ABD’deki Harvard Üniversitesi’nin geliştirdiği devrim kalitesindeki rehabilitasyon usulüne göre, dişteki hastalıklı doku alınacak. Enfeksiyonlu dokunun diş köklerine erişmesi yasaklanarak bireyin dişini kaybetmesinin önüne geçilecek. Hastalığın ilerleyen yarıyıllarında ise kanallara koyulan kimyevi maddeler ile delikler doldurulmayacak. Onun yerine dokuyu tamir edecek kök hücreler kullanılacak. Kök hücreler, hastalıklı kısmı otomatik olarak rehabilitasyon edecek.

USUL İKİNCİLİK MÜKÂFATI KAZANDI

Bu usul sayesinde, hem güçlü ve acı dolu kanal dolgusu operasyonu uygulanmayacak, hem de yenilenen dokular sayesinde hastalığın ilerlemesi ortadan kalkmış olacak. Tahlilciler önümüzdeki senelerde bitirilmesini umdukları usulün aynı zamanda çok daha ucuz olacağını, bu sayede diş doktorlarından korkmak veya kaçmak için de rastgele bir neden kalmayacağını dile getiriyor. Mevzubahisi rehabilitasyon usulü, 2016 Krallık Bilim Müsabakası’nda ikincilik mükâfatını almıştı.

DİŞİN İÇİNDE YENİ DAMAR VE ASAP YAPISI OLUŞACAK!

Diş Doktoru Pertev Kökdemir, kısa zamanda yaşama geçirilmesi tasarlanan bu devrim kalitesindeki rehabilitasyon usulü ile alakalı bilgi verdi:

Kökdemir; “Kök hücre rehabilitasyonu bir hayli hastalığın rehabilitasyonunda kullanılmaya başlanmıştır. Kök hücre, yeni saç köklerinin üretilmesinden kanser rehabilitasyonuna kadar hastalıklarda destekleyici rehabilitasyon olarak kullanılabilmektedir. Dişlerin içindeki asapların iltihaplanması neticeyi ortaya çıkan lüzumu da ileriki senelerde kök hücre rehabilitasyonu ile düzenlenebilecektir. İrinli olan asap ve damarlar, dişin içinden arınılıp kök hücre rehabilitasyonu ile dişin içinde yeni damar ve asap yapıları oluşması sağlanabilecektir” diyerek önümüzdeki senelerde bu rehabilitasyonun sıradan rehabilitasyon usulleri arasında yer bulabileceğini de belirtti.

YARIM SAATTE SIZISIZ, ACISIZ OLARAK YAPILABİLEN BİR HAREKÂT

Diş Doktoru Pertev Kökdemir; “Natürel şunu da belirtmekte fayda var; herkes tarafından sızılı ve acılı olarak öğrenilen kanal rehabilitasyonu, teknolojinin büyümesi ile beraber özel makineler sayesinde tamamen sızısız ve acısız, yarım saat içinde bitirilebilen bir harekâttır. Başka Bir Deyişle daha öncekinden olduğu gibi kanal rehabilitasyonu için kezlerce diş doktoruna gitmek gerekmemekte, yalnızca kısa bir seansta hiçbir sızı dinlemeden bu harekât tamamlanabilmektedir. Üstelik kanal rehabilitasyonu yapılırken daha öncekinden olduğu gibi kezlerce röntgen çekimine gereksinim dinlenmemekte, bu yeni makineler sayesinde kanal boyu aygıt tarafından tespit edilip kanallar doldurulmaktadır. Kanal rehabilitasyonu için kullandığımız bu makinenin bir özelliği de diş doktorunda bildiğimiz çok ses çıkaran makinalardan değişik olarak tamamen suskun çalışmasıdır” diyerek öğrenilenin aksine kanal rehabilitasyonunun hakikatinde sızılı ve acılı bir rehabilitasyon usulü olmadığı da özellikle belirtiyor.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.