Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diş Yapisi Çocuğun Geleceğini Etkiliyor!

12.04.2021
63
Diş Yapisi Çocuğun Geleceğini Etkiliyor!

İrtibatın esasını oluşturan konuşmanın en ehemmiyetli unsurlarından ağız ve dişler, ilişkilerimizde aktif bir rol oynuyor. Diş yapısı bozuk olan fertler, konuşmaktan sakınır ya da konuşurken ağzını kapatma gereği dinler. Psikolojiyi negatif etkileyen bu vaziyet sosyal yaşama büyük bir darbe vuruyor. Özellikle bebeklik ve çocukluk yarıyılında dikkat edilmesi gereken ağız ve diş yapısının konuşma üzerindeki tesirlerini Diş Doktoru Takma Uzmanı Dr. Modern Kışlaoğlu anlattı…

Ağız ve Dişler Konuşmayı Nasıl Etkiliyor?

Düzgün konuşmada dişlerin ehemmiyetli bir rolü olduğunu belirten Dr. Modern Kışlaoğlu, dişler, çene kemikleri, diş etleri, dil ve damağın konuşmayla alakalı vazifeleri bir tam olarak yürüttüğünü söyledi. Dişlerimizin, sayı ve gidişatına bağlı olarak istenen sesi çıkarmamızı sağladığının altını çizen Dr. Kışlaoğlu, ‘’Takma dişleri olanların dişlerini çıkardığında sürüklediği konuşma güçlüğünü düşünürsek dişlerin konuşmadaki rolünü anlamamız güç olmayacaktır’’ dedi.

Dr. Modern Kışlaoğlu dişlerin konuşmadaki ehemmiyetini şu misallerle aktardı; ‘’De ve Te sesleri dil ucunun, üst kesicilerin damak tarafındaki meylinden yardım almasıyla, Fe ve Ve sesleri ise alt dudağın, üst kesicilerin kesici uçlarına temas etmesiyle çıkar. Se sesi azıcık karmaşık bir operasyon gerektirir. Alt ve üst kesiciler birbiriyle temas halindeyken dilin, azıların dil tarafındaki yüzeyinden yardım alması ve dil ucunun da kesiciler arasında bir oluk yapıp hava borusu oluşturmasına reelleşir. Şe ve Je sesleri de buna eş bir operasyonla gerçekleşir fakat bu sırada dil ucu vazifeye katılmaz’’

Bebekler ve Çocuklarda Bunlara Dikkat

Tedavi edilmeyen süt dişi çürüklerinin ileride diş eğriliği, çene gelişiminde bozukluk ve genel sıhhat problemlerini tetiklediğini belirten Dr. Kışlaoğlu, bu meselelerin, çocuğun ergenlik ve erişkinlik yarıyılında konuşma problemleriyle karşı karşıya kalmasına neden olabileceğini söyledi.

‘’Çocuklarda dişlerin hasar gördüğü kazalarda zaman kaybetmeden müdahalede bulunulması ileride oluşabilecek bozuklukları maniler’’ diyen Kışlaoğlu, diş gıcırdatma, parmak emme gibi alışkanlıklar ve emzik, biberon, diş kaşıyıcı gibi malzemelerin oluşturabileceği yapısal bozuklukları da önemsememe etmemek gerektiğini vurguladı.

Diş ve Çene Problemlerinde Ortodontiden Faydalanın

Konuşmayı etkileyen değişik bir faktörün de ortodontik problemler denilen, çenesel geçimsizlik veya dişsel bozukluklar olduğunu ifade eden Dr. Kışlaoğlu, ortodontinin çapraşık dişlerin düzenlenmesi, diş, çene ve yüzdeki geçimsizliklerin giderilmesi ile ilgilenen bir bilim dalı olduğunu belirtti.

Ortodontistlerin, çene kemiği ve dişlerimizin doğru yerde ve doğru konumda yerleşmesini sağladığını açıklayan Kışlaoğlu, laflarını ‘’Dişlerdeki çapraşıklıkların düzenlenmesi ile ehemmiyetli bir estetik kazanım ve konuşma basitliği sağlandığı gibi, bu operasyonun ağız sıhhatine de bir hayli yararı vardır. Çapraşıklıkların giderilmesi ile bu bölgelerin daha basit ve tesirli arınılması sağlanır, böylece çürük ve diş eti hastalıklarının önüne geçilmiş olur. Ayrıca dişlerin ve çenelerin kapanışı düzeleceği için kullandığımız kelime ve harflerin telaffuzu daha net sağlanır’’ biçiminde bitirdi.

Diş Doktoru ve Takma Uzmanı

Modern Kışlaoğlu

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.