Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doğru beslen kansere karşı kuvvetlen

01.05.2021
29
Doğru beslen kansere karşı kuvvetlen

Doğru beslenmek pek çok hastalığın önüne geçtiği gibi kanserin de önüne geçiyor.

“Dünya Sıhhat Örgütü’ne göre günde 50 gram işlenmiş et harcanması, kalın bağırsak kanserine tutulma ihtimalini yüzde 18 oranında artırıyor”

Çağın en ehemmiyetli sıhhat meselelerinden biri olan kansere karşı beslenme biçiminin en ehemmiyetli etmenlerden biri olduğunu belirten uzmanlar, bedenin gereksinim dinlediği 5 esas gruptan zengin beslenilmesi gerektiğini söyledi.

Kansere neden olan etrafsal şartlar içerisinde tesiri yüzde 70-75 olarak ifade edilen beslenme biçiminin başlı başına değerlendirildiğinde yüzde 35-45 gibi yüksek bir orana sahip olduğunu ifade eden uzmanlar, bu vaziyette ise neyin, ne kadar ve nasıl yendiğinin çok ehemmiyetli olduğunu söyledi.

Kansere karşı öncelikle, genel çerçevede yeterli ve balanslı beslenmenin altını çizen Diyetisyen Semra Pehlivan, bedenimizin gereksinim dinlediği beş esas gruptan zengin beslenilmesi gerektiğini söyledi.

Bunlar çoğu şahsın bildiği, süt, et-balık, sebze-meyve, hububat ve yağlar grubu olduğunun altını çizen Pehlivan, “Süt mahsullerinden probiyotik özelliği olan gıdalar bağırsak florasını kumpaslar. Her gün kesinlikle bir su kadehi kefir ve dört yemek kaşığı yoğurt tüketilmeli.

İçerdikleri lif sayesinde bağırsak florasının korunmasını ve faydalı bakterilerin artmasını sağlayan bir öteki yiyecek grubu ise kuru baklagiller. 

Haftada 2-3 gün harcanan kuru baklagilin, kan şekerinin tertip edilmesinden rektum kanserini önlemeye kadar bir hayli ehemmiyetli yararı bulunuyor” dedi.

İŞLENMİŞ ETLERE DİKKAT! 

Göz ve beyin hücrelerinin korunmasında tesirli Omega-3 yağlarından en zengin yiyecekleri; somon, uskumru ve sardalya olarak sıralayan Diyetisyen Pehlivan, demir, çinko, magnezyum, potasyum ve selenyum açısından zengin kırmızı eti bir kenara ayırdı.

Pehlivan, “Dünya Sıhhat Örgütü’ne göre günde 50 gram işlenmiş et harcanması, kalın bağırsak kanserine tutulma ihtimalini yüzde 18 oranında artırıyor.

Yani, sosis, pastırma, jambon eşi işlenmiş etler sık harcandığında kansere yol açtığı bilimsel bir reel” diye konuştu.

Her gün en az 3-5 porsiyon meyve-sebze tüketimini öneren Diyetisyen Semra Pehlivan, “Ne kadar değişik renkte sebze ve meyve, o kadar muhtelif ‘antioksidan’ demektir.

Bir de sebze-meyvelerin hep daha koyusu seçim edilmeli. Pazı, ıspanak, karalahana gibi koyu yeşil; pancar, domates, nar, yaban mersini gibi koyu kırmızı; kayısı, havuç, bal kabağı gibi koyu sarı-turuncu; patlıcan, erik gibi mor; sarımsak soğan gibi beyaz gıdalar almaya itina gösterilmeli” biçiminde konuştu.

Karbonhidrat, protein, B ve E vitaminleri, magnezyum, demir ve çinko mineralleri kapsayan hububatlar, bedenimizin en ehemmiyetli enerji kaynağı oluğunu ifade eden Pehlivan, “Fakat beyaz un, pirinç, şeker, bal ve reçel gibi kolay karbonhidrat kaynaklarından uzak durmalıyız.

Çünkü kan şekerini süratle yükselterek, insülin salgılanmasını uyarıyor. Böylece insülin salınımı, kanda çoğalan fazla şekeri yağ olarak depoluyor. Ve ne yazık ki bedende çoğalan yağ ölçüyü de kansere taban hazırlıyor. Dolayısıyla bütün buğday, çavdar, yulaf, bulgur gibi işlenmemiş hububatlardan üretilen yiyeceklerin harcanması çok ehemmiyetli.

Bitkisel yağların kanser gözetici özelliğine dikkat edilmelidir. E vitamini kaybını önlemek için yağlar, ışık ve oksijenle temas etmeyecek biçimde saklanmalı. Gereğinden fazla yağ tüketimi, bedenin strese girmesine ve bağışıklık sisteminin düşmesine yol açabildiğinden, bir kilo sebze yemeği hazırlarken iki yemek kaşığından fazla akışkan yağ koymayın.

Et, tavuk, balık gibi hayvansal yağ kapsayan yiyecekleri ise kendi yağlarında pişirebilirsiniz. Yağı da yemekten evvel değil, yemek piştikten sonra ilave edin” dedi.

İHA

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.