Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doğru beslenmek elinizde

19.05.2021
12
Doğru beslenmek elinizde

İş yaşamının getirdiği beslenme balanssızlıklarını durdurmak sıhhate sağlık katıyor. İş yaşamı beslenme balanssızlığını da birliktesi getiriyor. Fazla kilo alımı gibi meseleleri birliktesi getiren yanlış beslenme, yapılan …

İş yaşamının getirdiği beslenme balanssızlıklarını durdurmak sıhhate sağlık katıyor.

İş yaşamı beslenme balanssızlığını da birliktesi getiriyor. Fazla kilo alımı gibi meseleleri birliktesi getiren yanlış beslenme, yapılan perhiz listelerini de çöpe attırıyor.

İşte Beslenme ve Perhiz Uzmanı Diyetisyen Tuba Kayan Tapan ’dan doğru beslenmenin 16 adımı:

1-Öncelik yeterli ve balanslı beslenmede…
Şayet fert kilolu ya da kilolu ise olması gereken ağırlığa gelmesi sağlanmalıdır. Kilo kaybı öncelikle, bitkinlik ve halsizlik hissini ortadan kaldıracaktır. Dikkat ve konsantrasyonun çoğalması için kesinlikle, antioksidandan zengin ve omega 3 yağ asitlerini kapsayan bir beslenme tasarıyı oluşturulmalıdır.

2-Fast food ve aburculara artık son vermenin zamanı geldi!
Büro çalışanlarının kilo almalarının başlıca nedenleri arasında; atıştırılan abur cuburlar, öğle yemeklerinde fast food stili beslenme, su yerine aralıksız şekerli çay, kahve, içecek tüketimi ve çalışma saatleri sebebiyle büro içerisinde ara öğün bulundurmamak ve uzun süren buluşmaların neticesinde ara veya ana öğünlerin sıçranması sayılabilir.

3-Asla öğün sıçramayın
Doğru bir beslenme tasarıyı hazırlarken büro etrafında çalışanlar öncelikle öğün sıçramamalıdırlar. Günün en ehemmiyetli öğünü kuşkusuz ki kahvaltıdır. Kahvaltısız bir güne başlamak sıhhatini, o günkü performansını ve iş faydasını negatif tesirler.

4-Güne kahvaltı ile başlayın: beyaz peynir-dil peyniri ve tuzsuz lor üçlüsünden birini harcamayı asla unutmayın…
Poğaça, börek gibi besinler yüksek karbonhidrat kapsadığı için, uyku ve bitkinlik hissi yaratacaktır. Bunun yerine, beyaz peyniri, dil peyniri ve tuzsuz loru seçim etmelisiniz…Yumurta ve domates, salatalık, zeytin kapsayan bir kahvaltı ile birleştirdiğinizde prbitkiein, omega 3 ve antioksidanlardan zengin bir içerik oluşturup, günlük iş konsantrasyonun çoğaldığını görebiliriniz…

5-Pratik bir kahvaltı isteniyorsa, 1 su kadehi süt ve ceviz veya 1 kase yoğurt ve elma, sağlıklı ve pratik bir kahvaltı olacaktır.
1 dilim krem peynirli ekmek+bir haşlanmış yumurta ile doymak elinizde
Özellikle kahvaltıda, pratik ve nitelikli prbitkiein kapsaması açısından haşlanmış yumurta ve 1 dilim krem peynirli ekmek yemek, yalnızca 170 kal sağlayacak hem de doyurucu olacaktır. Yeniden kepekli domatesli ve kaşarlı bir tostla birlikte şekersiz çay harcamak, 210 kalori sağlayacak hem öğlene kadar açlık hissini ortadan kaldıracaktır.

6-Öğle yemeklerinde anne stiline geri dönün
Öğle yemeklerini büroya spariş etmek yerine, kesinlikle dışarı çıkıp fiziksel aktive yapmış oluyoruz harcamalıyız. Fast food, olmayan, mercimek çorbası, ızgara et ve yanında salata gibi yiyeceksel bereketliliği yüksek olan bir menü seçim edilmelidir.

7- Büroda sipariş verecekseniz dikkat!
Büroya spariş vermek zorundaysanız, ton balıklı salata, ızgara köfte salata, kepekli tost, ayran stilinde menüleri seçim edin. Pizza, hamburger stili yemekler, hem yüksek kalorilidir hem de öğleden sonra iş faydasını düşürür. 1 orta boy pizza ve kola takribî 850-1050 kalori sağlayacaktır. Bu gıdalar kolay şeker kapsar ve kana süratlice karışır. Bu da seri acıkmamıza neden olur. Bunu yerine 1 porsiyon ızgara köfte, 1 kutu ayran ve salata yemek vasati 400 kalori sağlayacaktır. Üstelik prbitkiein içeriği de yüksek olduğundan, geç acıkmayı sağlayacaktır.

8-Öğünleri tasarılarken karbonhidrat içeriği ve çeşidine ve ölçüsüne özen gösterin
Fazla karbonhidrat tüketimi, bitkinlik ve uyku hali yaratacağından büro etrafında çalışan müddetin faydasız geçmesini sağlayacaktır. Misalin, yemekte kuru fasulye pilav cacık ve çorba var ise, bu arada uygun olan, kuru fasulye ve ayranı harcamaktadır. Şayet olasıysa yanında bir de salata söylemektir. Pilav ya da makarna harcamak, kan glikozunu süratlice yükselttiği için, seri acıktıracaktır.

9-Kurufasulye ya da etin yanında ikram edilen turşuya büro etrafında:HAYIR
Nedeni ise şu; hareketsiz bedenimizde oluşan ödemi 2 katına çıkarır. Her zaman seçim daha dinç ve sağlıklı olmak için, salata veya varsa bir sebze çorbası olmalıdır. Şayet öğlen et yenildiyse, akşam kesinlikle günlük posa içeriğini sağlamak için, sebze yemeği seçim edilmelidir.
Öğlen mercimek çorba, yeşil salata ve yoğurt harcamış bir fert, akşam kesinlikle prbitkiein alarak et yanında 1 minik kase bulgur pilavı cacık yada ızgara balık salata ve 1 kase çorba harcamalıdır. Günlük alınan prbitkiein ölçüyü kesinlikle takip edilmelidir.

10- Her 15 dakikada bir omuz, kol ve bacaklarınızı hareket ettirin.

11-Bol bol su için
Çay, kahve, içecek stili meşrubatları harcamak yerine masanıza bir sürahi alın ve bol bol su harcayın. Siyah çay yerine, yeşil çay ya da beyaz çayı seçim edin. Çay ve kahvenin şekersiz içilmesi gerekmektedir.

12-Şekere dikkat!
Fazla şeker harcamak glikoz alımını çoğaldırdığından, göbekteki yağlanmayı da çoğaldırmaktadır. Hareketsiz çalışan fertlerde, fazla cay ve kahve tüketimi ayrıca kalbi de yormaktadır. Günlük 8 ajda kadeh şekersiz çay ve 2 fincan kahvenin üzerine çıkılmamalıdır. Özellikle, yeşil çay, zencefil, ekinezya gibi çaylar antioksidant kapasiteyi ve bağışıklık sistemini gözettiğinden özellikle büro etrafında çalışanlar için oldukça uygundur. Serinkanlılaşmak için adaçayı ve karanfil çayı gününüzün rahat geçmesini sağlayacaktır.
Stresi eksilttiği için rezene ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği için adaçayı, ıhlamur seçim edebileceğiniz iyi bir nebat çayı misalidir.
İşletme içerisinde asansör kullanmayınız. Hareket halinde olmak günlük enerji harcamanızı çoğaldıracaktır.

13-Çekmecelerinizi kuruyemişlerle yenilemenin zamanı geldi: kuru kayısı, incir, ceviz, fındık
Çekmecenize kuru kayısı, incir, grisini, kepekli bisküvi, ceviz, fındık stili bozulmayan ve koku yapmayan besinler koyun. Dışarı çıkamadığınızda iyi bir ara öğün seçeneğidir. Kuruyemişleri harcarken özellikle ölçüsüne dikkat edilmelidir.

14-Avuç avuç harcamayın!
Avuç avuç harcanan cevizler, ne yazık ki bir müddet sonra hakimiyetsiz kilo çoğalışı sağlayabilir. Tuzsuz olması oldukça ehemmiyetlidir. Zira zati bitkiurarak çalışıyorsunuz, yeteri kadar ödeminiz var, bir de buna tuzun mahlukatı ödemi ilave etmeyelim. Kuru kayısı, yaban mersini, goji berry, pbitkiasyum, selenyum, antioksidant C ve E vitamini kaynağıdır. Özellikle kış aylarında harcamak üst solunum yollarına karşı kouyucu olacaktır.
En iyi selenyum kaynağı brezilya fındığında bulunmaktadır. Günde yalnızca iki-üç tane yemek, günlük selenyum gereksinimini karşılamaktadır. Ara öğün olarak, 3 bütün ceviz içi yada 10 adet badem yada 10 adet fındık ayada 7 adet ham kaju bir öğün için oldukça yeterli olacaktır. 1 yemek kaşığı yaban mersini ve gojiberry yada 3 adet kayısı da şekersiz zencefilli bir yeşil çayın yanında iyi bir seçenektir. 3 adet kayısı veya 1 yemek kaşığı yaban mersini ile yalnızca 60 kalori olup, açlık duygusunu ortadan kaldıracaktır.

15-Akşam beş çaylarınızın formunu değiştirin
Özellikle beş çaylarının yanını bisküvi, kek, kurabiye yada kraker değil, yabanmersini yada kuru kayısı almalıdır. Her gün yenen 2 bisküvi 1 senede 6 kilogram aldırır.

16-Ara öğünlere umursayın
Buluşma sırasında veya büroda gıda bir şeyler yemeniz muhtemel olmadığı zamanlarda ara öğün süt yada ayran yada natürel mineralli su harcamayı seçim edin. Günlük en az 8 su kadehi su harcamak oldukça ehemmiyetlidir.
Büro etrafında hareketi kısıtlı olan fertlerin, barsak hareketlerini ancak su çoğaldırabilir. Bunun yanında barsak hareketlerini çoğaldırmak için, kesinlikle probiybitkiik bir yiyecek almak gerekmektedir. Ara öğünler içilen sade bir kefir buna en iyi misaldir.
Tatlı gereksiniminizi, ceviz, fındık yada bademle birlikte çubuk tarçın çayı harcayarak oldukça eksiltebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.