Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doğum ve gebelikte skandal vefat oranı

29.03.2021
66

Dünyada her sene 500 binden fazla anne gebelik ya da doğum sırasına can verirken, 4 milyon yeni doğan bebek de hayatını yitiriyor. Dünya Sıhhat Teşkilatı tarafından Cenevre’de …

Dünyada her sene 500 binden fazla anne gebelik ya da doğum sırasına can verirken, 4 milyon yeni doğan bebek de hayatını yitiriyor.

Dünya Sıhhat Teşkilatı tarafından Cenevre’de yayımlanan senelik raporda, 500 bin kadının doğum yaparken ya da gebelik sırasında can vermesi ‘skandal’ olarak nitelendirildi. Raporda, bu vefatların önlenmesi için çok ucuz ve kolay devalar bulunabileceği belirtildi.

Dünya Sıhhat Teşkilatı bünyesindeki aile sıhhati kısım şefi Dr. Marie-Paule Kieny, ”bu vaziyete son verebilmek için yapılması gerekenler öğreniliyor. Derman hakikatinde hem ucuz, hem de kolay” dedi. Kieny, hamile bayanların doğru beslenmeleri ve ağır işlerde çalışmamaları gerektiğini belirtti.

Rapora göre, dünyada senede 136 milyon doğum oluyor. Büyüme yolundaki ülkelerde bayanların takribî üçte ikisi doğumda uzman desteği alıyor. Az gelişmiş ülkelerde, özellikle de Afrika kıtasının güney kesimlerinde bu oran üçte birin altına iniyor. Doğumdan sonra iki saat süren kanama, vefata götürüyor.

Dünya Sıhhat Teşkilatı’nün raporuna göre, 0 bin annenin yanı gizeme dünyada senede 4 milyon yeni doğan bebek de yaşamını kaybediyor. Bebek vefatlarının çoğu, paklik koşullarına uyulmamasından kaynaklanıyor. Dr. Kieny, bebeklerde vefatları eksiltmek için, ”bebekler yıkanmalı, sıcak etrafa alınmalı ve doğumdan sonraki ilk saat içinde emzirilmeli” dedi.

Raporda, abone ülkelerden, sıhhat personelinin eğitimi mevzusunda da daha fazla yatırım yapmaları istendi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.