Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doğuştan ve ailevi olan göz rahatsızlıkları

13.06.2021
22
Doğuştan ve ailevi olan göz rahatsızlıkları

Göz asapları tamamen zararlı bir bebek tetkik etmiştim. Anne ve babadene yakın akraba olup olmadıklarını sorduğumda, yakın akraba olmadıklarını yalnızca amca çocuğu olduklarını söylediler!!! Oysa …

Göz asapları tamamen zararlı bir bebek tetkik etmiştim. Anne ve babadene yakın akraba olup olmadıklarını sorduğumda, yakın akraba olmadıklarını yalnızca amca çocuğu olduklarını söylediler!!! Oysa doğuş­tan olan hastalıklar yasaklanamazken, ailevi olanlar yakın akraba konutluluğu yapılmadığı takdirde yasaklanabilmiş olur.

Ailevi hastalıklar nelerdir ve hangileri rehabilitasyon edilebilir?
Gözü ilgilendiren ailevi hastalıklar sayılamayacak kadar çoktur. Göz asabını ve gözün gören noktasını sarı nokta ilgilendirenler ne yazık ki rehabilitasyon edilemez. Ama mevcut görmelerini daha faydalı kullanmaları sağlanabilir.

Ailevi özellikler nasıl hastalık yapar?
Yakın akraba konutlulukları birinci veya ikinci derece kuzen ailede mevcut çekinik özellikleri baskın hale getirebilir. Başka Bir Deyişle tek başına olsa hastalık yapmaya­cak ailevi bir özellik, hem anne hem baba tarafından çocuğa geçirilirse baskın hale kazanç ve hastalık yapar. Şöyle düşünün yaptığınız yemekte hem kıy­ma hem de sebze tuzlu olursa yemek yenilmeyecek kadar çok tuzlu olur, ama yalnızca birinde tuz olursa yemek yenilebilir.

Beyinde zarar sebebiyle görme bozukluğu olanlarında da mevcut görmelerini da­ha faydalı kullanmaları sağlanabilir.

Göz adalelerini ilgilendirenler şaşılık ge­nellikle rehabilitasyon edilebilir.
Gece âmâlığı, renk âmâlığı gibi du­rumlar da değiştirilemez, ama mevcut görmelerini daha faydalı kullanmaları sağlanabilir.

Katarakt ve göz tansiyonu glokom gibi hastalıklar ise operasyon ve ilaç tedavisiy­le düzenlenebilir. Glokomda her zaman olduğu gibi erken tanı ve rehabilitasyona erken başlanması çok ehemmiyetlidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.