Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dokuz İpucuyla Belleğinizi Geliştirin

04.04.2021
72
Dokuz İpucuyla Belleğinizi Geliştirin

Günlük yaşamın yoğun temposu, ufak hafıza meselelerine neden olabiliyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Türker Şahiner, 9 kolay ipucuyla belleği canlı yakalamanın usullerini paylaşıyor.

İpucu 1:Anahtarlık, gözlük gibi yerini andırmakta zorlandığınız nesneler için, kullanmadığınız zamanlarda koymak üzere bir yer belirleyin.

İpucu 2: Anekdot alın. Telefon numaraları veya buluşmaları andırmakta zorlanıyorsanız, bunları listeleyerek görebileceğiniz bir yere asın. Listeniz ehemmiyetli misyonlarınızı size hatırlatacaktır.

İpucu 3: Yüksek sesle kelimeler söyleyin. Misalin kendi kendinize “Ocağı kapattım” deyin. Bu size daha sonra ocağı kapatıp kapatmadığınızı andırdırır. Bu usul insanlarla tanışırken de adlarını anımsama mevzusunda bereketli olur.

İpucu 4:Hafıza destekçilerini kullanın. Cep telefonunun andırdırıcılarını, kol saatinin alarmını, ses kaydolucuları kullanabilirsiniz.

İpucu 5: Görsel imgelerden yararlanın. Bir şahsın adı gibi yeni bir bilgi bildiğinizde usunuzda bir görüntü oluşturun. Bu görüntüler, bilginin unutulmasını önlemeye destekçi olur.

İpucu 6: Hatırlatıcıları gruplayarak kullanın. Andırdırıcılar andırmakta kullanılan bir tekniktir. Misalin; listeleri, adları bir kısaltma haline getirin ve böyle ezberleyin. Başka bir hatırlatıcı tekniği de bir akrostiştir. Anımsamak istediğiniz her öğenin ilk harfini kullanarak akrostiş yaratabilirsiniz. Tekerlemeler veya anımsanması gereken her öğeyi bağlayan öyküler verimli olur.

İpucu 7: Konsantre olun ve hafifleyin. Birçok etrafsal etmen, dikkatinizi dağıtabilir. Bir şey anımsamak istediğinizde, anımsanması gereken öğeler üzerinde konsantre olun. Yeni bir bilgi bilirken o bilgiye yoğunlaşın ve dikkat dağıtıcı etkenleri önleyin. Anksiyete ve stres de anımsamayı maniler. Derin soluk alma ya da adale rahatlatıcı egzersizleri gibi hafifleme tekniklerini bilin.

İpucu 8: Uykunuzu alın. Uyku esnasında beyin yeni bilgileri pekiştirir. Araştırmalar, iyi bir gece uykusunun ardından daha evvel bilinen bilgilerin daha iyi andırıldığını gösteriyor.

İpucu 9:Anımsama eforlukları yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız, hekiminize müracaat etin. Bunalım, duyma veya görme kaybı, tiroid işlev bozukluğu, bazı ilaçlar, vitamin beceriksizlikleri ve stres, düzenlenebilir hafıza meselelerine neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.