Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

DOMATES SUYU

26.03.2021
79
DOMATES SUYU

Uzmanlar, kalbi gözeten likopen isimli maddenin, kalp sıhhati için çok ehemmiyetli olduğunu belirterek, bu maddenin domates suyunda oldukça fazla olduğunu dikkat topluyorlar.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yiyecek Mühendisliği Kısmı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Nevzat Tamam, sebze ve meyvelerde bulunan karotene benzeyen bir madde olan likopenin, sıhhat açısından son derece bereketli olduğunun bilimsel araştırmalarla ispatlandığını belirterek, likopenin prostat, sindirim sistemi, göğüs ve akciğer kanserinin bedende dağılmasını da yasakladığını söyledi. Prof. Dr.Tamam laflarını şöyle sürdürdü:

Tropikal meyvelerin yanı gizeme kırmızı greyfurt ve karpuzda da likopen var. Ancak, kalbi hastalıklara karşı gözeten bu madde domates suyunun yüzde 85 inde bulunuyor. Aynı zamanda portakalda bulunan C vitaminine eşdeğer oranda da vitamin kapsıyor. Bu da domatesi bağışıklık sisteminin büyümesi, nezle ve grip rehabilitasyonunda da aktif bir konuma getiriyor. Domateste bulunan minerallerden selenyum ise metabolizmanın tertip edilmesi, kısırlığın önlenmesi, beden gelişiminin sağlanması ve pankreasın harekete geçirilmesinde de tesirli oluyor.

Prof. Dr. Nevzat Tamam ayrıca mide ve bağırsak hastalarının asitli olan domatesi ham olarak harcamamalarını, bunun yerine haşlanmış patatesi seçim etmelerini önerdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.