Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Duman Altı Olmanın Hasarları

08.05.2021
21
Duman Altı Olmanın Hasarları

Duman altı olanlarda, astım ve solunum yolu hastalıkları tehlikeyi yüksek.

Lancet tıp mecmuasında yer alan ve duman altı olanlarla alakalı yapılan araştırmada, bu bireylerde astım ve solunum yolu hastalıkları tehlikesinin yüksek olduğu bildirildi.

Sigara içmeyen ancak duman altı olanlarla alakalı yapılan araştırmalar, bu bireylerde astım ve solunum yolu hastalıkları tehlikesinin yüksek olduğunu ortaya koydu. Lancet tıp mecmuasında yer alan araştırmada, sigara içmeyenlerin, içenlerin dumanına maruz kalmaları gidişatının, bir hayli ülkede ve özellikle iş yerlerinde yaygın olduğu belirtildi.

Araştırmada, dükkanında duman altı olanlar ile astım arasında iletişim kurulduğu belirtilerek, başta iş yerlerinde olmak üzere cemiyet içinde sigara içmeyenlerin dumana maruz vazgeçilmemelerinin, solunum yolu sıhhati açısından ehemmiyetli olduğuna dikkat çekildi.

ABD, 16 Avrupa ülkesi, Avustralya ve Yeni Zelanda’da 8 bin birey üzerinde yapılan araştırma neticeleri, duman altı olanların oranının, İspanya’da yüzde 53 ile azami ve İşveç’de yüzde 3 ile en düşük olduğunu gösterdi. Ağzına sigara sürmemiş erişkinler üzerinde yapılan araştırmanın temel belirtisini, duman altı olmanın her yerde yaygın olduğu oluşturdu.

Araştırmaya göre sigara içmenin yaygın olduğu İtalya, İspanya ve öteki güney ve orta Avrupa ülkelerinde duman altı olanların rakamı daha yüksek çıkarken, İskandinav ülkeleri, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’de bu oran daha eksiliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.