Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Duygusal Hafıza

15.04.2021
7

Kadınların, duygusal belleklerinin erkeklerinkinden iyi olduğu bildirildi. Amerikalı bilim adamlarının 24 kadın ve erkek üzerinde yaptığı araştırma, kadınların, kendilerine bir defa gösterilen duygusal içerikli ve …

Kadınların, duygusal belleklerinin erkeklerinkinden iyi olduğu bildirildi. Amerikalı bilim adamlarının 24 kadın ve erkek üzerinde yaptığı araştırma, kadınların, kendilerine bir defa gösterilen duygusal içerikli ve sıradan resimleri 3 hafta sonra erkeklerden yüzde 15 oranında daha iyi anımsadığını ortaya koydu.

Proceedings of the National Academy of Sciences da yayımlanan araştırma, kadın beyninde resimlerdeki duygusal sahnelere verilen asapsal tepkinin de erkeklere oranla daha fazla olduğunu gözler önüne serdi.

Araştırmanın yazarı New York Stony Brook Üniversitesi nden dayanakçı profesör Turhan Canlı, resimleri duygu derecesine göre 3 kategoriye ayıran erkeklerin sıradan resimlerdeki silah imgesini tarafsızlıkla anımsadığını, ancak kadınların bu imgeye çok olumsuz yankı gösterdiğini söyledi.

Canlı, ceset, kabir, ağlayan insanlar ve lekeli tuvaletler gibi sahnelerin yer aldığı resimlerin de kadınlarda fazla duygusal tepkiye yol açtığını kaydoldu.

Araştırma kapsamında, 3 hafta sonra resimler içinde fazla duygusal bulduklarını seçmeleri istenen erkeklerin, resimlerin yüzde 60 ını, kadınların ise yüzde 75 ni andırdığı belirtildi.

Canlı, araştırmanın, bunalımın kadınlarda daha çok görülmesinin biyolojik sebebinin bulunmasına dayanak ederek, kadın beyninin, duyguları daha iyi idrak ettiğini ve anımsadığını ortaya koyduğuna işaret etti.

Araştırmanın, kadınların, konutluluktaki münakaşaları erkeklerden daha iyi andırdığı güzergahındaki yaygın kanıyı desteklediği de kaydolundu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.