Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Egzersiz kanser tehlikesini eksiltmede çok eforlu bir usuldür

29.04.2021
17
Egzersiz kanser tehlikesini eksiltmede çok eforlu bir usuldür

Norveç’teki Troms Üniversitesi’ndeki analistler, kumpaslı olarak egzersiz yapan bayanların göğüs kanseri olma tehlikelerini ehemmiyetli miktarda eksilttiklerini bulmuşlardır. Bu araştırmayı yirmi-ellidört yaşları arasındaki 25,000 bayan üzerinde …

Norveç’teki Troms Üniversitesi’ndeki analistler, kumpaslı olarak egzersiz yapan bayanların göğüs kanseri olma tehlikelerini ehemmiyetli miktarda eksilttiklerini bulmuşlardır. Bu araştırmayı yirmi-ellidört yaşları arasındaki 25,000 bayan üzerinde gerçek­leştirmişlerdir. Kumpaslı egzersiz yapan menopoz evveli dö­nemdeki daha genç bayanların kırk beş yaş altı, hareketsiz bayanlara göre tehlikelerini yüzde 62 eksilttiklerini bulmuşlardır. Azami tehlike eksilmesi, haftada dört saatten fazla egzersiz yapan ince bayanlarda görülmüştür; bu bayanlarda görülen tehlike eksilmesi yüzde 72′dir.

Kanseri önlemede perhiz ve egzersizin rolü, mamogram ve öteki teşhis usullerinden daha ehemmiyetlidir. Mamogramların kanseri yalnızca teşhis ettiğini ama önlemediğini unutmayın; hastalığı kanserli hücrelerin artmaya başlamasından ancak seneler sonra göstermektedirler.’ O zamana kadar kanserlerin çoğu yerel bölgelerinden çevreye dağılmış olurlar ve operasyonla uru almak rehabilitasyon edici olmaz. Göğüs kanseri mamogramla teşhis edilmiş bayanların çok az bir kısmı erken teşhis saye­sinde yaşamda kalma oranlarının artırırlar.” Çoğunluk için ise, erken ya da geç teşhisin bir farkı yoktur. 50-65 yaşlarındaki bayanları mamogram sürükletmemeleri mevzusunda teşvik ediyor değilim, yalnızca bunun tek başına noksan olduğunu söylüyo­rum. Göğüs kanserini önlemede hiçbir tesiri olmayan mamog-ramlar hakkında çok fazla reklam yapılırken, bayanlara baştan göğüs kanserinden nasıl korunacakları hakkında hiçbir bilgi verilmemektedir.
Seneler süresince kendimize verdiğimiz hasarı onarmada ve yok etmede muntazam bir perhizin tesirini hafife almayın. Geç­mişteki kusurlarınızdan dolayı tehlikenizi sıfıra indiremeyeceğiniz için cesaretiniz kırılmasın. Aynı şey sigara içenler için de söy­lenebilir. Vazgeçtiklerinde akciğer kanseri olma tehlikeleri sıfıra inmeyeceği için sigaradan hiçbir zaman bırakmamalılar mı? Hakikatine bakarsanız, sebze tüketimi yüksek olan ülkelerde çılgın gibi sigara içilse dahi akciğer kanseri oranları oldukça düşük­cins takribî ellide bir. Ham sebze ve meyveler eforlu bir korunma sağlarlar; yapraklı yeşillikler en gözetici olan­larıdır.”

Reel belirtmek istediğim nokta, cemiyetimizin yaşamları­mızı en faal biçimde gözetebilecek müdahalelerden kaçındı­ğıdır. Daha çok yanıt arıyoruz, zira bulduklarımız güzeli­muza gitmiyor. Göğüs kanseri ve genel olarak tam kanser çeşitlerine karşı savaşımızdaki en eforlu silahımız bu kitapta verilen tam nasihatlere uymak ve buna olası oldukça erken bir yaşta başlamaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.