Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ekilen saçın uzaması

20.05.2021
56
Ekilen saçın uzaması

Akdikeni bölgelere yerleştirilen saçlar çok kısa kesilir. Transplantasyondan hemen sonra akdikeni bölgeye ye­ni ekilen saçların ve hastanın orijinal saçlarının şayet varsa dökülmesi, başka bir deyişle “şok dökülme” …

Akdikeni bölgelere yerleştirilen saçlar çok kısa kesilir. Transplantasyondan hemen sonra akdikeni bölgeye ye­ni ekilen saçların ve hastanın orijinal saçlarının şayet varsa dökülmesi, başka bir deyişle “şok dökülme” görül­mesi gayet yaygındır. Bu geçici bir vaziyettir ve ekilen saçlarınızla beraber orijinal saçınız da nor­mülk uzama yarıyılında tekerrür yerlerine kazançlar.

Bernstein ve Rassman tıbbi bir yayın olan “Dermatologic Surgery”de bu mevzuda şunları yazmışlardır: “Sıradan foliküler uza­ma yarıyılı oldukça değişkendir. Çoğu hastada ekilen saçların büyük kısmı, operasyondan takribî üç-dört ay sonra uzamaya başlar ve takip eden bir­kaç ay süresince de kalan saçlar çıkar. Hastaların çok minik bir yüzdesinde, saçların, çoğunun uza­maya başlaması dört aydan sekiz aya kadar, ya da daha fazla gecikebilir ve saçlann bitirilmesi onsekiz ayı bulabilir.”
Saçın uzaması sabit değildir; natürel olarak “saç uzaması için bazen haftalar, bazen de aylar gerekir. Yeni ekilen saçın çapı ve uzunluğu zaman içini çoğalacaktır,” denmektedir bu raporda.

İlk seansı takiben yeni seanslar tasarlıyorsanız, evvelden ekilmiş saçlarınıza uzamaları için şans vermek üzere en azından sekiz – on iki ay bekleyin.

Bu kısımda birkaç yerde belirtildiği gibi bazı hekimler saç onarımı cerrahisindeki yeni, çağ­daş yöntemlere adapte olmakta yavaş davranmak­tadırlar; kimileri de bu mevzuda tamamen gönülsüzdür.
Kaliforniya, Santa Paula ’dan Dr. Michael D. Sparkhul, çok minik parçalarla çalışmaya adapte olmanın çok büyük bir hüner ve mücadele gerektirdiğini belirtmektedir.

“Şimdiye kadar gördüğüm en iyi neticeleri ver­mesine karşın, uzun, yorucu ve aşın mücadele isteyen bir yöntem bu ve arada sırada çıkan hastalara uygulayıp iyi neticeler alacağını düşünen hekimler için uygun değil. Bu yöntem hafife alınamaz. Aşırısıyla adanmışlık, organizasyon ve hüner gerek­tiriyor. Bu yöntemi ne kadar çok uygularsam, beni o derece mütevazı olmaya zorluyor. Şahıs devamlı dik­katli olmak zorunda.”

Hasta da, saç transplantasyonu mevzusundaki eğitimi ve hekim tercihi mevzusunda aynı derecede dikkatli olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.