Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

El Bileğinden Kalp Hastalığı Teşhisi

03.04.2021
61
El Bileğinden Kalp Hastalığı Teşhisi

Dünyada ehemmiyetli sıhhat meselelerinin başında gelen kalp hastalıklarının teşhisinde anjiyo sık kullanılan bir usul. Genel olarak kasıktan yapılan bu usul, artık el bileğinden de uygulanabiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Egemen Duygu, bu usulün hastaya sağladığı konfor ve tehlikesiz bir harekât olması sebebiyle seçim edildiğini belirtiyor.

El bileğinden anjiyo, 2000’li senelerin başından beri, Batı Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada kullanılıyor. “Radial Anjiyo” olarak adlandırılan el bileği anjiyosunda, el bileğindeki arterler kullanılarak kalp hastalıklarının tanı ve rehabilitasyonu olası olabiliyor.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Egemen Duygu, koroner atardamar hastalığının tüm dünyada ve ülkemizde yaygınlığı çoğalan bir hastalık olduğunu, bu sebeple de tanı ve rehabilitasyonunun tesirli bir biçimde yapılmasının büyük ehemmiyet taşıdığını söylüyor. Bu hastalıkların tanı ve rehabilitasyonunda koroner anjiyo altın standart rehabilitasyon usulü olarak kullanılıyor. El bileği anjiyosu ise, özellikle sağladığı konfor ve daha tehlikesiz bir harekât olması sebebi ile kasıktan uygulanan anjiyoya göre daha iyi bir seçenek.

2-3 Mm’lik Kateterler Kullanılıyor

“Radial Anjiyografi”nin el bileğinde birbirine paralel izleyen iki arterden birinin kullanılması ile yapıldığını belirten Dr. Egemen Duygu, usulün uygulanışı ve hangi hasta gruplarında neden kullanıldığıyla alakalı olarak şu bilgileri veriyor:

El bileğinden yaptığımız anjiyoda daha ince çaplı
Yüzeysel izleyen arterlerden girerek harekâtı yaptığımız için, karmaşıklık oranı daha az oluyor.

Özellikle kasıktan yapılan anjiyo sonrası oluşabilen kanama, balonlaşma ve fistül bu cins teşebbüslerde çok daha ender ve hafif olarak izleniyor.

Hasta konforu bayağı usullere göre daha fazla oluyor.

Kasıktan yapılan tüm teşebbüslerde, harekât sonrası en az 6 saat ağırlık kum torbası kullanılması gerekiyor. Zira kanama bu biçimde hakimiyet altına alınıyor. Bu usulde ise kum torbası uygulamasına gerek kalmıyor, hasta 3 saat gibi daha kısa vakitte taburcu olabiliyor.

Ayrıca PTCA / stent gibi harekâtlarda harekâtın kasıktan yapıldığı vaziyetlerde en az 24 saat hastanın uyuyuşunun aralıksız biçimde izlenmesi gerekiyor. Bu gidişat özellikle bel fıtığı, obezite, eklem rahatsızlığı sebebiyle uzun müddet sırt üstü uyumakta zorlanan ve keskin prostat rahatsızlığı olan hastalar için güçlük yaratabiliyor. Aynı harekâtlar el bileği anjiyosu kullanılarak yapıldığında ise aynı gün içinde çok daha kısa izlem süresi sonrası hasta evine sevk edilebiliyor.

El bileğinden anjiyoda, operasyondan hemen sonra genellikle bir bilek bandı kullanılarak kanama hakimiyet altına alınıyor.

Hasta ayağa kalkabiliyor, tuvalete gitme, yemek yeme gibi tüm lüzumlarını kendi başına giderebiliyor.

İnce Damarlı Şahıslarda Kullanılmıyor

Usulin bazı hastalarda görülebilen radial atardamarın ince yapıda olması veya damarın büzüşmesi gibi vaziyetlerde kullanılamadığını vurgulayan Dr. Egemen Duygu, “Kronik böbrek beceriksizliği olan ve kol damarlarından diyalize giren hastalarda ile el dolaşımının beceriksiz olması gibi gidişatlar sebebiyle bu usul kullanılamıyor” diyor. Radial anjiyografinin, karmaşıklık oranlarının düşük olması ve hasta konforu açısından günümüzde daha sık kullanılmaya başladığına değinen Dr. Duygu, koroner atardamar hastalığının tanı ve rehabilitasyonunda koroner anjiyografinin altın standart olduğunu söylüyor. Bayağı anjiyonun doktora daha geniş kateterler ile uygulama basitliği sağlaması bakımından avantajlı olduğunu belirten Dr. Duygu, bayağı anjiyoda kanama, şişlik oluşması, balonlaşma ve fistül gibi karmaşıklıkların daha fazla görüldüğünü, el bileğinden yapılan anjiyo ile meselelerin de en aza indirilebileceğinin altını çizdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.