Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

El devireme

28.04.2021
8

Günümüzde el yıkamanın zorunluluğunu müzakereye dahi gerek yoktur. Ancak hali hazırda el yıkamanın ehemmiyeti ve usulünün bütün anlatılamaması bir mesele oluşturmaya devam etmektedir. Yapılan çalışmalar, iyi …

Günümüzde el yıkamanın zorunluluğunu müzakereye dahi gerek yoktur. Ancak hali hazırda el yıkamanın ehemmiyeti ve usulünün bütün anlatılamaması bir mesele oluşturmaya devam etmektedir. Yapılan çalışmalar, iyi yıkanmamış ellerden uzaklaştırılamayan mikro organizmaların şahıstan bireye taşınabildiğini ortaya koymaktadır.

Nitekim Amerika Birleşik Devletleri ’nde yapılan ciddi bir çalışma, ellerini uygun deviremeyen sağlık çalışanlarının %41 ‘inde patojen mikroorganizmalardan ehemmiyetli bir kısmının 7 güne dek taşınabildiği ve bulaşabildiğini göstermiştir. El yıkamadaki ana emel elde mevcut olan mikroorganizmaların infeksiyon oluşturamayacak seviyelere indirilmesidir.

Su ve sabunla doğru yıkamayla ellerin üzerinde olan ve bulaşmadan hakikat mesul cildin geçici florasının tamamının arınılabildiği iyi öğrenilmektedir. El yıkamada altta sıralanan noktaları öğrenmek ehemmiyetlidir.

1- El devireme sabun, deterjan veya dezenfektan kullanılarak yapılmalıdır. Yalnızca su kullanmak yeterli dekontaminasyon sağlayamaz.
2- El yıkamada ılık su kullanılmalıdır. Sıcak su elleri tahriş eder ve mikroorganizma girişine zemin hazırlar.
3-El yıkanırken tüm takıların çıkartılması uygundur.
4- Sabunun kuru yakalanması ehemmiyetlidir. Sabun kabının drenaj sağlayacak şekilde olması gerekir. Uygun şartlarda kullanılmayan sabunlarda da patojen mikroorganizmaların ürediği unutulmamalıdır. Likit sabun kullanılıyorsa sabun kapları bütün olarak boşaldığında arınılıp kurulandıktan sonra yine doldurulmalıdır. Bu tekliflere uyulmadığı taktirde buralarda üreyen mikroorganizmalar infeksiyon bulaşmasına neden olur.
5- Tesirli bir el devireme operasyonu 30 sn ile 1 dakikalık müddette hakikatleştirilir. Eller çok lekeli ise bu zaman 2-5 dk. Kadar uzayabilir.
6- Eller sabun veya deterjanla bileklere kadar köpürtülmelidir
7- Sabunun suyun altına yakalanarak köpüklerden arınılması sağlanmalıdır. Köpük, sabunda mikroorganizma meskenini basitleştirebilir
8- Tüm devireme operasyonu süresince eller dirseklerden alt da yakalanmalıdır. Böylece lekeli suların parmak uçlarından lavaboya direk akışı sağlanmış olur.
9-Eller yıkandıktan sonra kesinlikle durulanmalı ve iyice kurulanmalıdır. Zira eller ıslak veya nemli kalırsa bakteri bulaşması basitleşir.
10- Devireme sonrası parmak araları ve avuç içleri iyice kurulanmalıdır. El kurulamada doğru alternatif kağıt havlu kullanılmasıdır.

Kumaş havlular nemli kalabildiğinden kontamine olabilirler. Sıcak hava püskürt:en kurutma sistemlerinin zaman kaybına neden olması, yeterince kurulama yapamaması, hengameli olması ve gezen havanın kontaminasyonu yolu ile yıkanmış ellere yine yapıların yerleşebilmesine neden olması suratından önerilmemektedir.

Kağıt havlu ile el kurulamanın vasati süresi 7-9 sn olmalıdır. Kağıt havlu kurulamanın yanı gizeme mekanik arınmayı sürdürür.

Unutulmamalıdır, “doğru el devireme” enfeksiyonlardan korunma ve dağılmasını önlemede son derece ucuz ve tesirli bir usuldür

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.