Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Elektronik sigara da illet hastalık yapıyor

13.06.2021
36
Elektronik sigara da illet hastalık yapıyor

Amerikan Yiyecek ve İlaç Dairesi, üreticilerinin tütünden yapılan sigaralara göre daha tehlikesiz olduğunu iddia etmelerine karşın, elektronik sigaralarda illet hastalıke neden olan zehirli kimyeviler bulunduğunu bildirdi.

FDA, 2 büyük elektronik sigara üretimcisinin mahsullerine yapılan testlerde, aralarında bitkiombitkiiv sektöründe kullanılan antifirizin temel maddesinin de bulunduğu bazı zehirli kimyeviler tespit edildiğini belirtti.

FDA yetkilisi Dr. Joshua Sharfstein, mahsullerin ne kadar nikbitkiin ve ne kadar öbür kimyevileri kapsadığı hakkında çok az şey aşinasını söyledi.

FDA’daki bilim adamları, araştırılan 19 çeşit elektronik sigaranın yarısında insanlarda illet hastalıke neden olan nitrozamin bulunduğunu, nikbitkiin kapsamadığı bildirilen bazı mahsullerde ise düşük seviyede uyarıcılara tesadüfüldüğünü, bu mahsullerin öncelikle Çin’de üretildiğini ifade etti.

FDA yetkilileri, mahsulleri araştırılan işletmelerin merkezi Florida’daki Smoking Everywehere ile merkezi Arizona’daki NJoy Cigarettes olduğunu açıkladı. FDA, 2 işletmeye karşı harekete geçilip geçilmeyeceği hakkında ise açıklamada bulunmadı.

Elektronik Sigara Derneği ise FDA’nın testlerinin, doğru ve emin neticelere varmak için beceriksiz olduğunu ileri sürdü.

Amerikalı kamu sıhhati korunucuları, kimileri çikolata, ciklet, nane aramosı kapsayan elektronik sigaraların genç insanları tütün mahsullerine alıştırmak için bir köprü misyonu gördüğünü belirtiyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde elektronik sigaralar tütün kanunlarına tabi değil. Bu surattan genç insanların basitlikle bu mahsulleri alabildiği bildirilirken, Elektronik Sigara Derneği, abonelerinin mahsullerini yalnızca uzun zamandır sigara içen erişkin insanlara sattığını iddia ediyor.

Elektronik sigaralar doğrudan akciğerler tarafından emilen nikbitkiin buğuyu üretiyor. Üreticileri, yakıcı ve illet hastalık sebebi hasarlı maddeler kapsamadığı mazeretiyle mahsullerinin sigara tiryakileri için sıhhatli bir alternatif olduğunu öne sürüyor.

Senatör Frank Lautenberg mart ayında, tehlikesiz olup olmadığı ispatlanana kadar elektronik sigaraları piyasadan sürüklemesi için FDA’ya müracaat etmişti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.