Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Emzirmenin püf noktaları

11.06.2021
45
Emzirmenin püf noktaları

DSÖ Dünya Sağlık Teşkilatı ve ÜNİCEF, be­beklerin hayatının ilk 4 ayında muhtemelse 6 ayında, su bile almaksızın anne sütü ile beslen­mesini önermektedir. Bebeğin tüm biyolojik …

DSÖ Dünya Sağlık Teşkilatı ve ÜNİCEF, be­beklerin hayatının ilk 4 ayında muhtemelse 6 ayında, su bile almaksızın anne sütü ile beslen­mesini önermektedir. Bebeğin tüm biyolojik ge­reksinimleri için en iyi ve yetersizsiz gıda, Anne sütüdür. Bebeğin sağlıklı büyümesini, gelişmesi­ni ve hastalıklardan korunmasını sağlar. Emzir­me, bebeğinizle sizin arasında sağladığı yakın te­mas sebebiyle özel bir bağ oluşmasına neden olur. Bebeğiniz doğduktan sonra ilk yarım saat içinde, sütünüzün gelmesini beklemeden ve ke­sinlikle şekerli su vermeden, kesinlikle onu emzir­melisiniz. İlk 48 saat içinde sık emzirmek, sütün yeterliliği açısından ehemmiyet taşır .Zira sık emzir­meye bağlı olarak süt salgısında artık olacaktır. Bu sebeple, sütünüz henüz gelmemiş dahi olsa, sık emzirmeye devam edin.

Kolostorun ismi verilen ilk süt, prbitkiein bakımın dan oldukça zengindir ve içinde bebeği bulaşıcı hastalıklardan gözetecek bol ölçüde antikor taşımaktadır. Kıvamı koyu ve sarımsı bir rengi olan kolostrum, sonraki birkaç gün içinde nor­mülk anne sütüne dönüşecektir.

Kolostrum akışkanı, gebeliğinizin yedinci ayın­dan sonra sağlıyabilir. Bu aylarda dış altında memenin ayla kısmına meme başı çevresinde bu­lunan koyu renkli kısım, baş ve işaret parmak­larıyla yapılacak kısa masajlar, süt kanallarının açılmasına takviyeci olabilir.

Bebeğinizi emzirmeden evvel ellerinizi yıkayın. Yeni kaynatılmış ılık suya daldırdığınız pamukla meme başlarınızı silin. Bebeğinizi muhtemel ol­duğu kadar dik bir pozisyonda kucağınızı alın. Meme başınızı bebeğin yanağına değdirerek onun içgüdüsel olarak memenize yönelmesini sağlayın. Bebeğinizin, meme başını etrafındaki meme başını etrafındaki koyu renkli kısımla ayla beraber ağzına almasını sağlayın. Böylece, bebek bu kısma dudaklarıyla bastırdıkça meme başından süt kazanç. Yalnızca meme ucunu emerse yeterli süt alamayacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.