Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Enzim hesabı

28.09.2021
32
Enzim hesabı

Enzimler, pişirme sırasında alana gelen moleküler yı­kıma karşı son derece duyarlıdırlar. Ne yazık ki her birimize doğum sırasında ömür boyu tüm beden sistemlerini koru­mak için …

Enzimler, pişirme sırasında alana gelen moleküler yı­kıma karşı son derece duyarlıdırlar. Ne yazık ki her birimize doğum sırasında ömür boyu tüm beden sistemlerini koru­mak için çalışacak, hudutlu ölçüde enzim enerjisi verilir. Di­ğer yedek kaynaklar ise yediğimiz gıdalardan sağlanır. Ama yemeği pişirmek için gereken 45°C ’lik ısı enzimleri öldürür! Bir virüse tutulduğunuzda, fiziksel olarak yorucu bir işle uğraştığınızda, duygusal krizlerle karşılaştığınızda, lekeli ha­va soluduğunuzda, hiddetlendiğinizde ve üstüne üstlük bir de pişmiş veya işlenmiş hazır besinler yediğinizde vücudunuzda enzim ölçüyü eksilir. Peki bu gidişatta ne olur? Bu du­rumda vücudunuzdaki enzim balansı yeri doldurulmayacak bir biçimde geriler ve tükenme riskiyle karşı karşıya kalır.

Tüm bunlar olurken, vücudunuz acil enzim çağrısmda bu­lunur. Beden bu sefer bezelerden, adalelerden, asaplardan ve kandan enzim aşırarak sindirim sistemine destekçi olur. So­nuçta bu alanlardaki enzim beceriksizliği, dünyadaki bir hayli bi­lim adamının da inandığı gibi bir hayli alerji ve hastalığın ger­çek nedenidir. Bu alanda ilk çalışmaları yapanlardan biri olan enzim tahlilcisi Dr. Edward Howell ’in yürüttüğü tıbbi araştırmalara göre bazı illet hastalık cinslerinin ve erken ihtiyarlama nın yam gizeme alerji, ten hastalıkları, obezite ve kalp rahatsız­lıkları gibi bir hayli kronik hastalıkta da enzim noksanlığının et­kileri görülmektedir.5
Enzimlerin rehabilitasyon edici eforu kesin olarak ispatlanmıştır. Neredeyse vücuttaki her tertip edici sistem enzimlere bağ­lıdır; enzimlerin azlığından dolayı pıhtılaşma, cerahat, doku yaralanması ve yara gibi hasarlar alana kazanç. Vücuttaki enzim sarihi yediğimiz cardı gıdalarla, kana enzim absorbe edip natürel kan serumu yapma yolu ile karşılama edilebilir. Araş­tırmacılar enzim istikametinden zengin yiyeceklerle beslenmenin verimini göstermek için, enzim dayanaklarına radyoaktif bir boya maddesi katarak sindirim yolunda takibe başladılar. Böylece mide dışında sindirim enzimlerinin karaciğer, dalak, böbrekler, kalp, akciğer, onikiparmak bağırsağı ve idrarda görüldüğü keşfedildi.

Hipokrat stili beslenme vücuttaki afaki enzim israfı­nı durdurur ve enzim hesabına günlük yardımda bulunur. Azıcığı tüketilirken, büyük orandaki metabolik enzimlerle desteklenen stoklar ise vücudu yine yapılandıracak, te­mizleyecek ve iyileştirecek anahtarlardır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.