Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Evhamınızın Nedeni Hareketsizlik Olabilir

17.06.2021
29
Evhamınızın Nedeni Hareketsizlik Olabilir

Uzun vakit aynı pozisyonda kalmanın evhama neden olabileceği tanımlandı.

Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, hareketsizliğin yalnızca beden sıhhatini de etkileyebildiğini gösterdi. Bilim adamları, hareketsizlik ve evham vaziyetini mevzu alan, toplamda 13 bin 470 bireyin katıldığı 9 araştırmanın neticelerini değerlendirdi.

Saatlerce televizyon ya da bilgisayar ekranı karşısında bitkiurmanın uyku bozukluklarına yol açarak metabolizmayı negatif doğrultuda etkilediğini belirten bilim adamları ayrıca “miskinliğin” millet arasına karışmayı önlediği ve evham bozukluğu gibi ruhsal meselelere zemin hazırlayabildiği neticesine vardı. Ayrıca bilim adamları, hareketsiz kalınan vakit ne kadar uzunsa evham tehlikesinin de o kadar çoğaldığını vurguladı. Araştırmanın neticeleri “BMC Public Health” mecmuasında yayımlandı. Daha evvel yapılan araştırmalar hareketsizliğin diyabet, obezite gibi bir hayli kronik hastalığa yol açtığını ortaya koymuştu. Amerikalı bilim adamlarının bir araştırması da 3 saatlik zaman diliminde her saat 5 dakika yürümenin kan dolaşımını ve tansiyonu pozitif doğrultuda etkilediğini göstermişti.

Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ, formu ve sıhhati gözetmek için günde 10 bin adım atılmasını öneriyor. Araştırmalara göre, kumpaslı spor yapmak meme illet hastalıki tehlikesini yüzde 39, bağırsak illet hastalıki tehlikesini yüzde 26, diyabet tehlikesini yüzde 34 eksilttiğini göstermişti. DSÖ’nün yayımladığı Fiziksel Etkinlik Raporu’na göre, hareketsiz yaşam, yüksek tansiyon, sigara ve diyabetten sonra vefata yol açan 4. etmen.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.