Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fazla Terlemenin Çözümü Botox

04.04.2021
73
Fazla Terlemenin Çözümü Botox

Estetik Doktoru Hülya Ettekin, koltuk altı, avuç içi bazen de ayak tabanında görülen lokalize hiperhidrozis başka bir deyişle bölgesel fazla terlemenin giderilmesinde botoxun galibiyet ile uygulanan bir medikal rehabilitasyon olduğunu söyledi.

Özellikle yaz aylarında büyük mesele olan fazla terlemenin cerrahi dışı rehabilitasyonunun muhtemel olduğunu belirten Hülya Ettekin, “Botox ile terleme rehabilitasyonu alakalı bölgelerdeki ter bezleri etrafındaki düz adalelerinin ve bu adalelere gelen asapların blokajına katlanan bir usuldür. Fazla terlemesi olan losyon-krem kullanımı gibi usullerle terlemesinin önüne geçemeyen, cerrahi rehabilitasyon istemeyen şahıslarda seçilebilecek en tehlikesiz mini invaziv harekâttır” dedi.

FAZLA TERLEMEDE UYGULANAN BOTOX NEDİR VE NASIL TESİR EDER?

Bir mikroorganizmanın laboratuvar civarında suçsuzlaştırılmış zehirli maddesinden oluşan botoxun, ter bezlerinden ter üretimini baskılayarak tesir ettiğini ifade eden Ettekin, “Botox rehabilitasyonunu koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı gibi beden bölgelerinde oluşan her türlü terlemede uygulamak muhtemeldir. Bu rehabilitasyonlar hamilelik, emzirme ve ilaç içeriğine duyarlılık gibi vaziyetlerin varlığında uygulanmamalıdır. Yeniden bazı nöromusküler ve motor nöron hastalıktan olarak öğrenilen asap veya adale hastalıklarına sahip kimselerde uygulamalar özel dikkat gerektirmektedir. Uygulamadan 24 saat evvelinde deodorant ve eşi mahsul kullanımına ara verilmedir. Koltuk altı terlemesi için yapılacak uygulamada kılların tıraş edilmesi yerinde olacaktır. Fazla terlemede botox uygulaması muayenehane koşullarında asıllaştırılabilir. Uygulamadan vasati 15 dakika evvel yerel anestezik krem kullanılması hasta konforunu çoğaldırır ve yeterlidir. Operasyon süresi vasati 15 dakika kadardır” diye konuştu.

BOTOX UYGULAMASININ YAN TESİRLERİ VAR MIDIR?

 Botox uygulamasında seyrek uygulama alanında morlukların oluşabileceğini belirten Ettekin, “Bu vaziyet kısa müddette geçer. Avuç içi, ayak tabanı uygulamalarında hafif duyu kayıpları yaşanabilir. Bu vaziyet tamamen geri dönüşümlüdür. Tüm bu bilgilerin ışığında fazla terlemenin yerel olduğu gidişatlarda alakalı alanlara uygulanması hastanın konforunu çoğaldıran hatta özgüven problemini ortadan kaldırarak sosyal hayatını destekleyen oldukça sıhhatli bir uygulamadır” biçiminde konuştu.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.