Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fıtık Cinsel Yaşamı Negatif Etkiliyor!

29.04.2021
41
Fıtık Cinsel Yaşamı Negatif Etkiliyor!

Karın bölgesinde oluşan fıtıkların en sık görülen cinsi olan kasık fıtığı sızı oluşturarak günlük etkinlikleri sınırlamasının yanı gizeme cinsel hayatı da negatif etkileyebiliyor. Misalin, cinsel ilişki sırasında sızıya yol açmak gibi!

Karın iç uzuvların bir kısmının doğumsal veya sonradan oluşan cılız noktalardan karın dışına çıkmasına fıtık deniliyor. Karın duvarı fıtıkları, yüzde 80 gibi sayıyla en sık kasıkta ortaya çıkıyor. Her 100 şahıstan 1-2’sinde görülen kasık bölgesindeki fıtık rehabilitasyon edilmezse zamanla gelişebiliyor. Bunun neticesinde sızı oluşturarak yaşam standartlarını ciddi ebatlarda düşürebiliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hakan Gök fıtığın aynı zamanda cinsel yaşamı da negatif güzergahta etkilediğini dikkat topluyor!

Fazla kilo ve sigara tehlikeyi artırıyor

Fıtık her şahısta görülebiliyor. Ancak; fazla kilolularda, ileri yaştakilerde, bağ dokusu hastalığı olanlarda, sigara içenlerde ve diyaliz hastalarında tehlike çoğalıyor. Kesi fıtıkları ise operasyon yaralarının muhtelif etmenlerden dolayı bütün iyileşmemesi sebebiyle zayıflamasına bağlı oluşuyor. Fıtık genellikle basit teşhis ediliyor. Karın ön duvarı ya da kasıkta tenin altında bir şişlik ve dolgunluk fıtığın tipik bulgularını oluşturuyor.

Cinsel ilişkide sızı nedeni

Fıtık rehabilitasyon edilmezse gelişiyor ve hayat niteliğini negatif güzergahta etkiliyor. Misalin ağır şeyler kaldırmak, öksürmek, ıkınmak, uzun zaman oturmak ya da ayakta kalmak fıtık bölgesinde sızıya neden oluyor. Fıtık aynı zamanda cinsel işlevleri de negatif etkiliyor. Misalin her iki cinsiyette de cinsel ilişki sırasında sızıya yol açabiliyor. Ayrıca oluşan şişlik şahısları estetik doğrultudan rahatsız ederek özgüven yetersizliği oluşturabiliyor. Bu etmenlerin tesiriyle de zamanla cinsel gönülsüzlük meseleyi başlayabiliyor.

Yaşamı tehdit edebiliyor

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hakan Gök tanı konduğunda fıtığın en yakın zamanda operasyonla onarılması gerektiğini belirterek sebeplerini şöyle sıralıyor: “Zira geç kalındığında cılız olan alan genişlediği için onarımı daha güç olduğu gibi fıtığın yineleme tehlikeyi de çoğalıyor. Ayrıca fıtığın içine giren bağırsağın boğulmasıyla, şiddetli sızının yanı gizeme delinme neticeyi oluşan enfeksiyon gibi yaşamı tehdit edebilecek karmaşıklıklar oluşabiliyor. Bunun aksine erken tanı ve rehabilitasyonla hasta kısa müddette klasik yaşamına dönebiliyor.”

Laparoskopik usul büyük konfor sağlıyor

Fıtığın tek rehabilitasyonu var, o da cerrahi usul. Laparoskopik usulle uygulanan işlemde karın bölgesi, içine özel bir iğne takviyesiyle beden için hasarsız bir gaz olan karbondioksit verilerek şişiriliyor. Ardından karın duvarının uygun bir yerine 1 santim gibi ufak bir kesiden endoskop denilen ince bir teleskop eşi alet sokularak karın içi görüntüleniyor. Endoskop bağlı olduğu kamera takviyesiyle görüntüyü bir televizyon ekranına aktarıyor. Fıtık kesesi içine giren uzuvlar yerlerine yerleştirildikten sonra sentetik bir yama cılız olan yere tespit edilerek onarım bitiriliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hakan Gök harekâtın fıtığın yerine ve büyüklüğüne göre 15 dakika ile 60 dakika arasında bitirildiğini belirterek, hastaların bir gün sonra taburcu olabildiklerini ve 3-5 günde de rutin işlerine dönebildiklerini söylüyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.