Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fobik anksiyete bozuklukları

06.04.2021
65

Genel olarak insanların küçük tefek saplantıları veya ehemmiyetsiz fobileri vardır. Ancak bu fobi ve saplantılar yaşamı etkilemeye başladıysa, psikolojik bir mesele yaşanıyor demektir. Bu cins …

Genel olarak insanların küçük tefek saplantıları veya ehemmiyetsiz fobileri vardır. Ancak bu fobi ve saplantılar yaşamı etkilemeye başladıysa, psikolojik bir mesele yaşanıyor demektir. Bu cins tutum bozuklukları, ‘Anksiyete Bozuklukları’nın görülen şekilleri olabilir. Açıklanması güç fobiler, aralıksız elleri yıkamak gibi muhtelif saplantılar ve zorlanmalar, stres bozuklukları bunlar arasında gösterilebilir.

Uzmanlar, ‘çağımızın hastalığı’ diye nitelendirdikleri fobik anksiyete bozukluklarını, ‘Agorafobi, sosyal korku ve özgül korku’ olarak üçe ayırıyor.
Agorafobi’yi, ‘Caddeye çıkma, sokak geçme fobisi ve konutta yalnız kalamama’ olarak açıklayan uzmanlar, Sosyal Korku’nin, ‘Kalabalık önünde konuşmaktan ve topluluk içine girmekten korkma, cemiyete karışmanın fobi nedeniyle kısıtlanması’, Özgül Korku’nin ise ‘Hayvan köpek, kedi, fare, örümcek, yılan, tırtıl, böcek vb. fobileri, karanlık, uçak, bir nesneye, bir vaziyete has fobiler’ olduğunu bildiriyor.

Uzmanlar, Obsessif-Compulsif bozukluk kapsamına giren rahatsızlıkları ise, ‘Saplantılı-zorlanmalı’, ‘Somatoform vücutsal şekilde’ ve Travma sonrası stres’ bozuklukları olarak sıralıyor.

Saplantılı-zorlanmalı bozukluk: Uzmanların belirttiğine göre, bu bozukluğun özelliği, bireyin afaki olduğunu bildiği halde yapmaktan kendini alamadığı hareketler asıllaştırmasıdır. Arınılmadığını düşünerek ellerini ve tabakları yıkayıp durma, mikropludur diye kapı tutamaklarını ellememe, buna eş muhtelif saplantılar ve zorlanmalar…
Somatoform vücutsal şekilde bozukluklar: Muhtelif hastalık fobileri, çarpıntılar, terleme, kasvet dinleme, tansiyon yükselmesi, kriz fobisi, baş sızıları, muhtelif uzuvlarda sızılar, uyku bozuklukları, farklı vücutsal yakınmalar, anlaşmalar, ateş basmaları, boğuluyor gibi olma, soluk aldığı halde yeterli havanın gelmediği duygusu vb.
Travma sonrası stres bozukluğu: Travmatik yaralayıcı veya ölümcül bir hadise Misalin 17 Ağustos Marmara Zelzeleyi yaşadıktan veya böyle bir tehditle karşılaştıktan ya da böyle bir vakaya tanık olduktan sonra ortaya çıkan ‘külfetli evham’ vaziyeti. Bu bozuklukta, yaşananların yineleneceğine dair sıkıntılılık, uyku bozuklukları, hadiselere karşı alaka eksilmesi, duygusal küntleşme ama fazla gerginlik ve asaplılık, kabuslar görülür ve bireyin yaşamı bu gidişattan etkilenir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.