Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gece âmâlığı

26.05.2021
67
Gece âmâlığı

Gece uyandığında, ışığı açmadan tuvalete giderken masaya çarpıp yere düşmüş ve gözü morarmış bir genç kızı tetkik etmiştim. Ailesi gözündeki morlukla alakalıyken ben daha çok …

Gece uyandığında, ışığı açmadan tuvalete giderken masaya çarpıp yere düşmüş ve gözü morarmış bir genç kızı tetkik etmiştim. Ailesi gözündeki morlukla alakalıyken ben daha çok masaya çarpmasını umursadım. Gözbebeğini geliştirip tetkik ettiğimde karanlıkta gör­meyi sağlayan hücrelerin olmadığını gördüm. Bunun üzerine, karanlık­ta görmesinin ve etraf görmesinin nasıl olduğunu sorduğumda ve gerek­li testlerle tetkik ettiğimde, gerçekten hem karanlıkta görme meseleyi olduğunu hem de etrafı dar olarak gördüğünü kavradım. Kendisi herke­sin öyle gördüğünü başka bir deyişle bunu bayağı sandığını söyleyince vaziyet iyice sarihliğe kavuşmuş oldu.

Gece âmâlığı nedir?
Millet arasında Tavuk Karası da denilen, karanlıkta aydınlıktaki kadar net göreme­me gidişatıdır.

Gece âmâlığı neden olur?
Gözün içinde, aydınlıkta ve karanlıkta görmeyi sağlayan hücreler ayrı ayrıdır. Işık yakmak için elektrik düğmesine basmak gibi, aydınlık olunca bu hücreler çalışma­ya başlarlar. Karanlıkta çalışan hücreler ise azıcık yavaş harekete geçerler, elektrik düğmesine basmak gibi hemen çalışmaya başlayamazlar. Bu sebeple karanlığa alışmak daha uzun zaman alır. Ailevi veya yapısal olarak bazı bireylerde bu hücre­ler tümden yetersizdir. Bu sebeple bu şahıslar karanlıkta iyi göremezler. Genellikle ya­kın akraba konutluluğu çocuklarında görülür.

Gece âmâlığı ile birlikte başka meseleler de olabilir mi?
Gece âmâlığı olan şahısların bir kısmında etraf görme de dar olur. Seyrek de duyma kaybı olabilir.

Gece âmâlarının dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?
Ailevi olabilen bu vaziyetin çocuklara da geçmemesi için yakın ya da uzak, akra­ba konutluluğu yapmamaya dikkat etmek faydalı olur. Bunun dışında gece veya karan­lıkta el feneri taşınması pratik bir çözümdür.
Etraf görmesi dar olanların, konuttaki eşyala­rın yerini iyice bilmeleri ve caddede kar­şıdan karşıya geçerken sağa sola gözleriyle değil başlarını da çevirerek bakmaları konut ve trafik kazalarından korunmaları açısından ehemmiyetlidir. Ayrıca yanlarında her zaman el feneri bulundurmalıdırlar.

Gece âmâlığının rehabilitasyonu var mıdır?
Rehabilitasyonu yoktur, zira has­talık değildir. Aynı kıvırcık saç, mavi göz, miyopi gibi, hatta renk âmâlığı gibi yapısal bir özelliktir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.