Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Geçici görme bozukluğu nasıl olur?

23.05.2021
22
Geçici görme bozukluğu nasıl olur?

Bazen görmemiz kısa bir zaman, üst veya alttan gelen bir perde gibi, bazen ışıklanmalar ile bazen de elektriğin kapatılıp açılması gibi bozulup düzelebilir. Lütfen gözünüzün …

Bazen görmemiz kısa bir zaman, üst veya alttan gelen bir perde gibi, bazen ışıklanmalar ile bazen de elektriğin kapatılıp açılması gibi bozulup düzelebilir. Lütfen gözünüzün size yolladığı bu mektubu okuyun ve anla­yın. Gözünüz size, “bana iyi bak, bende ehemmiyetli bir mesele olmak üzere, sonra söylemedin deme”, demek istiyor.

Geçici görme bozukluğu nasıl olur?
Geçici görme bozukluğu, tek veya çift gözde; yandan, alttan veya ortadan veya tüm olarak; ışıklanmalı, ışıklanmasız olup birkaç saniye veya dakikalarca sürmek biçiminde olabilir.

Tek gözde aniden olan ve birkaç saniye süren görme bozukluğunun sebebi ne olabilir?
Gözü besleyen damarlardan birinin göze kan getirememesi böyle bir meseleye yol açabilir. Temel neden gençlerde kalp kapakçığı hastalığı, ileri yaşlarda damar sertli­ği veya boyun şah damarından kaynaklanan bir pıhtı olabilir.

Tek gözde aniden olan ve birkaç saniye süren görme bozukluğunda ne yapılmalıdır?
Bu gidişat yinelemese dahi kesinlikle bir göz ve kalp doktoruna görünülmelidir. Tetkike ertesi gün de gidilse olur. Kan sulandıracak bir rehabilitasyon gerekebilir.

İki gözde aniden olan ve birkaç saniye süren görme bozukluğunun sebebi ne olabilir?
Beynin görmeyi sağlayan kısmının damarlardan birinin göze kan getirememesi böyle bir meseleye yol açabilir. Temel neden gençlerde kalp kapakçığı hastalığı, ileri yaşlarda damar sertliği veya boyun şah damarından kaynaklanan bir pıhtı olabilir.

İki gözde aniden olan ve birkaç saniye süren görme bozukluğunda ne yapılmalıdır?
Bu gidişat yinelemese dahi kesinlikle göz, nöroloji ve kalp doktorlarına görünül­melidir. Tetkike ertesi gün de gidilse olur. Kan sulandıracak bir rehabilitasyon gereke­öğrenir.

Tek veya iki gözde arka arkaya yineleyen birkaç saniye süren görme bozukluğunda ne yapılmalıdır?
Acilen bir göz ve veya nöroloji doktoruna müracaat etilmelidir. Arka arkaya yineleme gidişatı meseleli damarın bütün tıkanmak üzere olduğunun işareti olabilir. Kan su­landıracak bir rehabilitasyon gerekir. Acil müracaat ehemmiyetlidir, zira görme bütün kapandık­tan sonra kendiliğinden açılmayabilir.

Tek gözde veya çift gözde 20-30 dakika süren görme bozukluğunun sebebi ne olabilir?
Göz veya beyin migreni olabilir. Ardından baş sızısı olması migren ihtimalini des­tekler ama sızısız migren de olabilir.

Tek gözde veya çift gözde 20-30 dakika süren görme bozukluğunda ne yapılmalıdır?
Uygun bir zamanda göz ve nörolo­ji doktoruna müracaat etilmelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.