Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gelecek jenerasyonları öldürüyoruz

11.04.2021
11
Gelecek jenerasyonları öldürüyoruz

Kendilerinin ve çocuklarının yeme alışkanlıklarının yarattığı riski görmezden gelen bir hayli Amerikalıya çekici gelmeyecektir. Çoğu birey, hastalıklara neden olan gıdalar yemeye devam edebilmek için her şeyi …

Kendilerinin ve çocuklarının yeme alışkanlıklarının yarattığı riski görmezden gelen bir hayli Amerikalıya çekici gelmeyecektir. Çoğu birey, hastalıklara neden olan gıdalar yemeye devam edebilmek için her şeyi yapacak ve bu arada da sıhhatlerini feda edeceklerdir. Bir Hayli Amerikalı harcayıcı, di­yetleri hakkındaki riskleri öğrenmemeyi seçim ederler, zira aldıkları zevke müdahale edilmesini istemezler. Bu kitap o bireyler için yazılmamıştır.

Şayet zevk aldığınız bir şeyden bırakmanız gerekiyorsa, bilinçaltınız katı hakikatleri görmezden gelmeyi seçim eder ya da anlamsız görüşleri korunur. Bir Hayli birey sıhhatsiz yeme alışkanlıklarını inançla korunmaktadır. Değişikleri ise öyle olma­dığı halde, “Ben zati sıhhatli bir perhiz izliyorum,” derler.

Metamorfoza karşı genel bir direnç vardır. Sıhhatli yeme biçim­leri ve beslenmede muhteşemliğe ulaşmanın bilimsel ehemmiyeti bize çocukken öğretilseydi her şey çok kolay olurdu. Ne yazık ki günümüzde çocuklar her zamankinden daha makûs bir biçimde beslenmektedirler.

Amerikalıların çoğu, çocuklarını besledikleri perhizlerin uzun vadede illet hastalık olma tehlikesini artırdığından habersizdirler.Fast food cinsi besinlerin, çocuklarının sigara içmesine izin vermeleri kadar hatta daha fazla tehlike taşıdığını dahi öğrenme­mektedirler.

1992′de yapılan Bogalusa Kalp Araştırması, çocukların ve ergen gençlerin çoğunda yağ plaka ve şeritlerinin mevcudiyetini aterosklerozun başlangıcı onaylamıştır.

Sosyal açıdan kabul edilebilir olmadığı için çocuklarınızın bir masanın etrafında bitkiurup puro ve viski içmelerine izin vermezsiniz ama onların kumpaslı olarak kola, trans yağlarda pişirilmiş kızartmalar ve çizburger yemelerine izin vermek sizi rahatsız etmez. Bir Hayli çocuk günlük olarak donat, kurabiye, kek ve şeker harcamaktadır. Bu çeşit besinleri harcamanın, sinsi ve yavaş bir biçimde çocukların genetik pbitkiansiyelini mahvettiğini ve ciddi hastalıkların oluşmasına neden olduğunu kavramak ebeveynler için güçtür.

Ülkemizdeki çocukların vasati ağırlığı ve çocukluk obezitesine tesadüfülme sıklığı bu kadar çoğalmışken, gelecek jenerasyonun sıhhati ve mutluluğu mevzusunda pozitif düşünmek ger­çekçi değildir. En sansasyonel neticeler, kaza neticeyi can vermiş çocuk­lar üzerinde bitkiopsilerin yapıldığı 1992 Bogalusa Kalp İncele­masında ortaya çıkmıştır. Araştırma, çocukların ve ergen genç­lerin çoğunda yağ plakaları ve şeritlerinin olduğunu ateros-klerozun başlangıcı göstermiştir! Analistlerin vardığı netice şudur: “Erken yaşlarda kardiyolojik temkinler alınması gerekmektedir.” Sanırım “kardiyolojik temkinler” demekle sıhhatli yemek yemek hedefleniyor.

New England Journal ofMedicine mecmuasında yayımlanan bir başka aktüel bitkiopsi çalışması da, yirmi bir ve bitkiuz dokuz yaşları arasındaki erişkinlerin yüzde 85′inden aşırısının koroner atardamarlarında daha şimdiden aterosklerbitkiik farklılıklar olduğunu bulmuştur. Yağ şeritleri ve lifli plakalar koroner atardamarların bir hayli kısmını kaplamıştır. Abur cubur yemenin sıhhatli olmadığını herkes öğrenmektedir, ama çok az kimse bunun ciddi, yaşamı tehdit eden bir hastalığa neden olacağını kavramaktadır. Çocukken yediğimiz besinlerin gelecekteki sıhhatimiz üzerinde güçlü bir tesiri olduğu sarihtir.

Çocukluktaki perhizin ilerdeki senelerde bazı illet hastalıklerin yaradılışında, erişkinlikte yenilen perhizlere göre daha güçlü bir tesiri olduğuna dair belirtiler vardır.

Günümüzde mektep çocuklarının yüzde 25′inin obez olduğu varsayım edilmektedir. Erken yaşlardaki obezite, erişkinlikte de obeziteye neden olmaktadır. Aşın kilolu bir çocuk daha erken yaşlarda kalp hastalığını tutulur. Vefatla alakalı bilgi­lere göre, erişkinliğin başlannda fazla kilolu olmak, erişkin­liğin sonraki yıllannda aşın kilolu olmaktan daha risklidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.