Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gelişim safhasındaki saç kaybı rehabilitasyonları

19.05.2021
34
Gelişim safhasındaki saç kaybı rehabilitasyonları

Kelliğin önlenmesinde ve rehabilitasyonunda bir çığır açan Propecia henüz imal sürecinde eczanelere doğru yol alırken bile, Merck’teki ve öteki ilaç şirketlerindeki, biybitkieknik şirketlerindeki, üniver­sitelerdeki ve …

Kelliğin önlenmesinde ve rehabilitasyonunda bir çığır açan Propecia henüz imal sürecinde eczanelere doğru yol alırken bile, Merck ’teki ve öteki ilaç şirketlerindeki, biybitkieknik şirketlerindeki, üniver­sitelerdeki ve laboratuarlaraaki bilim adamlan, geleceğin ilaç ve rehabilitasyonlarının araştırma, çalışma ve deneyleri üzerinde çalışmaktaydılar.

Bu yeni büyümelerden bazıları, saç foliküllerinden saç çıkması için yapılan gen rehabilitasyonu, mevcut saçm kopyalanması ve bayanlar için özel olarak geliştirilen ilaçlardır.

Bu bvefatta, ufukta görünen yeni ihtiyata ve rehabilitasyon usullerinin en umut verici olanlarından bazılanm bulacaksınız. Bu rehabilitasyonların bir kısmı bu on sene bitmeden evvel piyasaya çıkabilir vaziyet­dayken, ötekilerinin piyasaya sürülmesi beş seneyi bulacaktır; bazıları ise şu anda ABD dışında kul­lanımdadır ve yakın zamanda ABD pazarına da gelebilir. Ayrıca, araştırma ve geliştirmenin ilk ya da orta safhalarında olan rehabilitasyonlar da bulunmak­tadır.

Gen terapisi
New York ’taki Kolombiya Üniversitesi Kolombiya-Prezbiteryan Tıp Merkezi ’nden Dr. Angela Chris-tiano, 30 Ocak 1998′de “Science” mecmuasının onun saç kaybı ile alakalı ilk insan genini bulduğunu duyurmasıyla, tarihte yeni bir sayfa açmış oldu.
Yeni bulunan genin saç yaradılışında ehemmiyetli bir rolü olduğu görülmektedir.

Bu gen androjenik kellik -erkek tipi kellik- ile alakalı olan gen değildir; insanların saçlarının tamamim kaybettikleri özel bir kellik ile alakalıdır.

Bununla birlikte bu keşif, erkek tipi kelliğe neden olan genin ve öteki kellik çeşitlerine neden olan genlerin incelenmesinde büyük bir adım olmuştur.

San Diego ’daki bir biybitkieknoloji şirketi olan AntiCancer Inc., illet hastalık için yeni teşhis ve terapi modelleri üzerinde çalışırken, hücreleri büyütme yolları üzerinde yapılan bir deneyde, sürpriz bir biçimde saç çıktığına şahit oldular.

Artık saç çıkaran ten hücreleri yetiştirebildiklerinden, bu işin üstüne gitmeye karar verdiler. Bu onları, bir genin Deoksirübo Nükleik Asit kodunu doğrudan saç foliküllerine yollama mevzusunda bir devrim ya­ratmaya yöneltti. Şimdi ise, saç foliküllerine gön­dermek üzere saç uzamasında ve saç kaybında tesirli olan genleri bulmaya çalışıyorlar.

AntiCancer Inc. ’in kurucusu ve başkanı olan Dr. Robert Hoffman, bulgularını “Nature Medi-cine”de Temmuz 1995 rapor etmiştir.

Milli Sağlık Enstitüsü NIH Hoîfman ’ın ça­lışmalarından çok etkilenmiştir.

“Bir düşmanımız var saç folikülleri hastalığı ve Dr. Hoffman bu düşmanla savaşmamız için bir “silah” bulmuştur. Bu silah saç foliküllerine kurusıkı atmaya yarıyor. Şimdi bize düşen, bu silahı saç dökülmesine karşı çabada verimli hale getire­cek mühimmatı bulmaktır,” diyor NIH ’de analist olan Dr. Leonid B. Margolis.

Dr. Hoffman, bulduğu gen-yollama operasyonu sayesinde, seçilen genlerin saç foliküllerinin en ehemmiyetli hücrelerine yöneltilebileceğini belirtiyor.

Bu, saç mevzusunda tercihe bağlı, tehlikesiz bir terapinin muhtemel olduğu anlamına geliyor.
AntiCancer Inc. ’teki bilim adamları, saça ren­gini veren melanini saç foliküllerine yollamak için bir yol buldular bile.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.