Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Göz için sıhhatli yaşam ve çalışma şartları

17.06.2021
107
Göz için sıhhatli yaşam ve çalışma şartları

Civar aydınlatmasının az ya da çok olması gözleri bozar mı? Genel balaka olarak hemen belirtmeliyim ki, gözler hem aydınlıkta hem de hafif ka­ranlıkta çalışabilecek özelliklere sahiptir. …

Civar aydınlatmasının az ya da çok olması gözleri bozar mı?
Genel balaka olarak hemen belirtmeliyim ki, gözler hem aydınlıkta hem de hafif ka­ranlıkta çalışabilecek özelliklere sahiptir. Bütün karanlıkta merkezi görme net ola­rak çalışamayacağı için görmek olası değildir. Ama etrafın aydınlatması ne olursa olsun gözler yorulmaz, bozulmaz ve hasta olmaz.

Fazla aydınlığın göze tesiri nedir?
1. Civar aydınlatması fazla olduğunda etraftaki cisimlerden de parlama ve yansıma olacağı için, gözbebekleri küçülerek göze giren ışık ölçüsünü eksilt­maya ve böylece cisimleri net görmeye çalışır. Bir süre sonra bu gidişat göz ve baş sızısına neden olabilir. Kalıcı bir meseleye yol açmaz.
2. Fazla parlak ışık göz hücrelerini uyararak migreni olan bireylerde migren hücumu­na neden olabilir. Karanlık migrenli bireyler için daha rahattır.

Peki ya güneş?
Güneş, hem en büyük arkadaşımız, yaşam kay­nağımız hem de en büyük düşmanımızdır. Çocuklarda alerji, ileri yaşlarda gözün gören noktasında sarı nokta erken ihtiyarlamaya neden olabilir. Kataraktı da hızlandırabilir. Güneşderi kesinlikle korunulmalıdır.

Dikkat: Kesik kesik gelen parlak ışık epilepsi nöbetini tetikleyebilir.

Kesik kesik ışık göze hasarlı mıdır?
Öncelikle, epilepsi hastalığı sara olan çocuk ve yetişkinlerde nöbete yol açabilir. Sarası olan çocukların uzun süre televizyon ve bilgisayara bakmaları önerilmez. Sarası olmayanlarda bile, kesik kesik gelen ışıklar mide bulantısı, baş dönmesi, araba yakalamış hissi yaratabilir. Diskbitkieklerde saatlerce kalan gençler bu tip ışıklar sebebiyle, hakikatinde hiç alkol içmeseler de içmiş gibi hissedebilirler.

Gece yatarken ışığı sarih bırakmak bereketli mıdır, hasarlı mı?
Çocuklarda: Son zamanlarda çocuklarda gece yatarken sarih bırakılan ışığın miyopa yol açtı­ğı veya çoğaldırdığı düşünülmektedir.
İdeal aydınlatma: Kitap, mecmua, gazete okumak için 70 voltluk ampul kullanmak uygundur.
Yaşlılarda: Son zamanlarda yaşa bağlı gözün gören noktası sarı nokta hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak için, ışığın sarih bırakılması öne­rilmektedir. Sabah uyanınca aniden ışıkla karşılaşan göz hücreleri bir fabrika gibi çalışmaya başlarlar ve atıkları aynı süratle gözden cetmez­lar. Atıkların gözde birikmesi hastalığı süratlendirir. “Oysa fabrika gece boyunca rölantide çalışırsa, sabah ani bir birikme olmaz” düşüncesi egemen olmaya başlamıştır.

Karanlıkta çalışmak hasarlı mıdır?
Hasarlı değil ama güçtür haliyle. Sürekli karanlıkta çalışırken, karanlığa geçimi sağlayan hücreler zorunlu maddeleri sağlamaya yetişemeyebilir ve şahısta kasvet, bıkkınlık hissi uyanmasını tetikle-yebilirler. Ya da uyku hali doğabilir.

Yalnızca göz yapısı göz tansiyonunun aniden yükselebileceği ve kri­ze girebileceği bir yapıda ise dar açılı göz o zaman alacakaranlık bile riskli olabilir. Bu mevzuda hekiminizin tekliflerini ciddiye almalı; genç ya da yaşlı böyle bir gidişatınız varsa her zaman aydınlıkta bulunmaya çalışmalısınız.

Çocuğum nasıl bir ışıkla çalışmalıdır?
Ne çok parlak ne çok karanlık, göze değil okunan yazıya müteveccih ve tercihen es­ki tip ve beyaz ampullerle sağlanmış ışık şartlarında çalışmak en idealidir. Enerji tasarrufu yapan ampullerin ne yazık ki gözde negatif tesirleri olduğu düşünül­mektedir.

Besinler ve göz
Hepimizin iyi bildiği genel balakalar vardır: Havuç göze iyi kazanç, ıspanakta bol de­mir bulunur. Bu balakalarda genel olarak doğrular olmakla beraber yetersizler de var. Bana sık sık annesi tarafından, havuç ve ıspanak yemediği için gözleri miyop ol­duğu düşünülen çocuklar getirilir. Miyobun besinlerle ilişkisi yoktur, ama denge­li ve muhtelif beslenme tüm bedenimizin olduğu kadar gözümüzün de sıhhati için ehemmiyetlidir.

Gözün gelişimi için hangi besinler lüzumludur?
Hakikatinde süt, vitamin kapsayan meyve, sebze ve tabii ki prbitkiein et ve karbonhid­rat hamur, yeterli ve balanslı alındığında gözün sıhhatli gelişimi için yeterlidir. Aşırıdan vitamin alınması gerekmez. Ama göz sıhhati için en ehemmiyetli vitaminler A, B, C ve E vitaminleridir. Bir de çinko ve selenyum elementleri toksik maddele­rin tesirsiz hale getirilmesinde antioksidan ehemmiyetlidir.

A vitamini hangi besinlerde bulunur?
A vitamini, evet havuçta bulunur. Ama bunun yanı gizeme, süt mahsulleri, tüm meyve ve sebzeler, karaciğer de A vitamininden zengin besin kaynaklarıdır.
Meyve ve sebze deyince, tüm kırmızı, yeşil ve turuncu meyve ve sebzelerden laf edilmektedir.

B vitamini hangi besinlerde bulunur?
B vitamini kaynakları bitki tohumları, kabuğu çıkarılmış hububatlar, karaciğer, böb­rek, balık, bezelye, makarna, fasulye, mercimek, esmer pirinç ve mayalardır.

C vitamini hangi besinlerde bulunur?
Kırmızı ve yeşil biberler ile narenciye en güçlü C vitamini kaynaklarıdır.

E vitamini hangi besinlerde bulunur?
Ayçiçeği çekirdeği, badem, fındık ve ceviz E vitamininden zengindir. Hadi yaşadı­nız, akşam televizyon izlerken bunları atıştırabilirsiniz.

Çinko ve selenyum elementleri hangi besinlerde bulunur?
Çinko kaynakları kırmızı et, kümes hayvanları, kabuklu deniz mahsulleri, fasulye, fındık, bütün baklagiller, zenginleştirilmiş kahvaltılık hububat mahsulleri ve süt mahsulleri­dir. Et ve deniz besinlerinde de selenyum bulunur.

Hangi hastalıkların rehabilitasyonunda besinler ehemmiyetlidir?
Göz asaplarını yakalayan hastalıklarda, hele de B vitamini noksanlığı mevcutsa, B vitami­ni adale içine zerk edilerek rehabilitasyon emeliyle kullanılır.

Hangi hastalıkların önlenmesinde besinler ehemmiyetlidir?
Katarakt ve sarı nokta hastalığının önlenmesinde özellikle A, C ve E vitaminleri bereketlidir. Ama şayet ailevi yatkınlığınız varsa ve bol morötesi ışın bulunan bir çev­rede başka bir deyişle güneşli bir yerde yaşıyorsanız bu hastalıklar yeniden de olabilir. Ayrıca C vitamini virüslerin yaptığı enfeksiyonlara mukavemeti çoğaldırır.

Ağır A vitamini noksanlığı hangi hastalıklara yol açabilir?
Gözyaşı azlığına, gözün ön kısmının ciddi kuruluğuna ve buna bağlı olarak ağır görme bozukluklarına yol açar. Ama bu kadar ağır beceriksizlik yalnızca Afrika ’da gö­rülmektedir. Ülkemizde taze sebze ve meyvenin bol ve ulaşılabilir oluşu ehemmiyetli bir avantajdır.

Vitaminlerin aşırısı hasarlı mıdır?
Evet, ağızdan hap olarak fazla ölçüde alınan vitaminler bedende birikip bazı has­talıklara yol açabilir. Bunlardan en ehemmiyetlisi, beyin çevresindeki akışkanın çoğalışı ve göz asabına bu akışkanın yaptığı basınç ile alana gelebilen görme kaybıdır. Bu hasta­lığa “beynin palavracı uru” denilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.