Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Göz kazaları ve yanıkları

12.06.2021
24
Göz kazaları ve yanıkları

Konut, işyeri, mektep, cadde, her yer risk dolu. Ama korunma ve acil rehabilitasyon ile nice gözün korunabildiğini ve korunabileceğini öğreniyorum. Kunt yaralanmalarda ör; yumruk, top çarpması …

Konut, işyeri, mektep, cadde, her yer risk dolu. Ama korunma ve acil rehabilitasyon ile nice gözün korunabildiğini ve korunabileceğini öğreniyorum.

Kunt yaralanmalarda ör; yumruk, top çarpması vs. ne yapılmalıdır?
Kesinlikle acilen göz tetkiki yapılmalıdır. Göz etrafındaki kemiklerde kırılma veya göz içi dokularında yerinden dağılma olabilir.

Sivri cisimlerle delici yaralanmalarda ör; iğne, saç tokası, kalem, metal cisim ne yapılmalıdır?
Kesinlikle acilen göz tetkiki yapılma­lıdır. Göze asla basılmamalıdır ve göz pak bir pamukla kapağın üzerinden kapatılarak hekime gidilmelidir. Operasyon gerekebilir. En son ne zaman tetanos aşısı yapıldığı anımsanma­lı ve doktora söylenmelidir.

Asit yanıklarında ne yapılmalıdır?
Göze bir asit akışkan ör; kolonya, içki, deodorant, deterjan, akümülatör akışkanı kaçtığında göz bol pak su ile yıkanıp acilen göz tetkikine gidilmelidir.

Alkali yanıklarında ne yapılmalıdır?
Alkalilerden maksat amonyak, çamaşır suyu-sodası, kireç, ıslak çimentodur. Bu çok ama çok acil müdahale edilmesi gereken, aksi halde gözün kaybına yol açabilen ciddi bir vaziyettir. Çok acilen göz doktoruna gidilmeli, hatta devireme harekâtı yolda yapılmalıdır. Yolda göze pak su dökerek gidilebilir. Hatta göze çaydanlıkla soğuk su dahi dökülebilir.

Başka hangi göz kazaları acildir?
Göze böcek ilacı kaçması
Sırça kırığı atlaması gözlük sırçayı da olabilir
Gazoz kapağı çarpması
Japon yapıştırıcı sürünmesi
Kaktüs, gül vs. nebat dikeni batması
Kalem ucu batması
Kaynak ışığına bakılması
Kaynar su atlaması
Kaynar süt atlaması
Kızartma yağı atlaması
Saç-kutu lastiği çarpması
Sigara, kibrit ateşi, havai fişek veya çatapat kıvılcımı atlaması
Tırnak batması
Toz, toprak, taş kaçması ve usuma gelmeyen göze kaçan her türlü yabancı cisim ve akışkan acil göz doktoruna gitmeyi gerektirir.

Bu tip kazalarda ne yapılmalıdır?
Bunların tümünde gözü pak suyla yıkamak ve olabildiğince ivedi göz doktoru­ne gitmek gerekir. Yabancı cisim görülebiliyorsa pak pamuklu çubukla ve bol devireme ile çıkabilir. Ama acı-ağrı-yabancı cisim hissi geçmiyorsa hekime gidilme­lidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.