Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Göz spazmı, sık göz kırpma veya göz seğirmesinin sebepleri nelerdir?

12.06.2021
22
Göz spazmı, sık göz kırpma veya göz seğirmesinin sebepleri nelerdir?

Göz spazmı, sık göz kırpma veya göz seğirmesinin sebepleri nelerdir? Bazen gözlerden biri veya her ikisi, bazen de surat adaleleri de dahil olmak üzere ta­mamı istemsiz …

Göz spazmı, sık göz kırpma veya göz seğirmesinin sebepleri nelerdir?
Bazen gözlerden biri veya her ikisi, bazen de surat adaleleri de dahil olmak üzere ta­mamı istemsiz olarak kasılır.

Bunun sebepleri:
1. Net görmeye çalışırken farkına varmadan gözü kısmak
2. Çift görme varsa farkına varmadan onu ortadan kaldırmaya çalışmak
3. Göz kuruluğunda farkına varmadan gözü ıslatmaya çalışmak
4. Göze kaçmış bir yabancı cismi farkına varmadan çıkarmaya çalışmak
5. Tik
6. Ufak çocuklarda alaka sağlama emeliyle gözleri sıkmak
7. Asap sistemiyle alakalı olarak istemsiz kasılma tek veya iki gözde kasılma, bazen surat yarısında.

Refleks olarak net görmeye çalışmak nasıl olur ve ne yapmak gerekir?
Kırma yanılgıyı olan bir birey şayet karşıdaki bir cisme veya yazıya iğne deliği gibi bir de­likten bakarsa gözlüksüz dahi net göreöğrenir. Bu gidişatta görüntü çok minik bir alandan geçeceği için dolaysız olarak görme noktasının sarı nokta üzerine bir araya gelir ve birey net göreöğrenir.Gözlük lüzumu olup bunu fark etmeyen şahıslar bazen refleks olarak gözleri­ni kısar ve net görmeyi sağlar. Uygun numarada gözlük kullanmak gerekir.

Çift görme varsa refleks olarak onu ortadan kaldırmaya çalışmak nasıl olur ve bunun rehabilitasyonu için ne yapmak gerekir?
Gözlerden birinin adalelerinin veya asaplarının çalışmasında mesele varsa, bir göz bir yere bakarken değişiği başka yere bakar. Her ikisi beyne değişik görüntüler ile­teceği için beyinde çift görme alana kazanç. Bundan beyin çok rahatsız olur. Görüntülerden birinin şipşak ortadan kaldırılmasını göze buyurur. Bu vaziyet, 6-7 yaşından ufak çocuklarda bir tarafın üşengeçleşmesi ile bünye tarafından sağlanır. Sıhhatli olmayan vaziyet yalnızca hafifleticidir. Bazen baş, hareketi kısıtlı göz tarafı­na çevrilerek kendiliğinden çift görme yok edilmeye çalışılır. Veya bünye bir gözü kısarak çift görüntülerden birini yok etmeye çalışılır. Çift görmenin sebebi saptan­mülkü ve ona göre rehabilitasyon tasarlanmalıdır.

Göz kuruluğunda refleks olarak gözü ıslatmaya çalışmak nasıl olur ve ne yapmak gerekir?
Seğirmelerin en sık sebebi budur. Gözyaşı az olan bir gözde natürel göz nemliliği sağlamak emeliyle gözün silecekleri olan kapaklar kasılmaya başlar. Hem kasıl­ma sırasında daha çok gözyaşı salgılanmasını hem de olan gözyaşının gözün önü­ne denk olarak bölmesini sağlamak emeliyle bünye bunu refleks olarak yapar. Yapay gözyaşı damlaları faydalı olur.

Göze kaçmış bir yabancı cismi refleks olarak çıkarmaya çalışmak nasıl olur ve ne yapmak gerekir?
Gözümüze bir yabancı cisim kaçtığında bunu atmaya çalışmak kapısının önünü pak tutmaya çalışan gözyaşının görevlerinden biridir. Gözyaşı bir yandan da te­davi edici tesiriyle sızıyı eksiltir. Yabancı cisim çıkana kadar gözyaşından en fazla biçimde faydalanmak isteyen göz kapalı durmaya çalışır. Göz doktorunca yabancı cismin çıkarılması ve gözün 24-48 saat kapalı yakalanması gerekir. Antibiybitkiik damla ve merhemler de gerekebilir.

Ufak çocuklarda alaka toplamak emeliyle gözleri sıkmak nasıl olur ve ne yapmak gerekir?
Ender de olsa, özellikle yeni kardeşi olmuş çocuklarda rastlayabiliyoruz. Dikkatini başka şeylere yöneltmekle kolayca geçiyor.

Tik nedir ve ne yapmak gerekir?
Psikolojik bir sebeple belirli bir hareketi sık sık tekrarlayan şahısların bağlandıkları hareketlerden biri de sık göz kırpmadır. Dikkatlerini başka bir mevzuya yöneltince veya yatarken tikin geçtiğini anlatmak faydalı olur.

Asap sistemiyle alakalı olarak istemsiz tek veya iki gözde kasılma ile bazen surat yarısında kasılma nasıl olur ve ne yapmak gerekir?
Bazen beyin içinde kendiliğinden genişlemiş bir damar, bazen bir kitle yanından geçen surat asabına değer ve dokundukça asabı uyarır. Bu uyarı da yüzde istem dışı kasılmalara neden olur. Bazen de bir sebebi olmaksızın, gergin şahsiyetli şahıslarda göz kapakları sık sık kasılır.

Evvel beyinde bir neden olup olmadığına bakılması gerekir. Şayet bir kitle yoksa o zaman ya ağızdan ilaçla rehabilitasyon edilir ya da yüzde kasılan bölgeye bbitkiulismus ba­sındaki ismiyle Bbitkiox iğnesi yapılır. Ağızdan alınan ilaçlar her hastada tesirli ola­mamakta, kimilerinde de rahatsız edici yan tesirleri olmaktadır. Bu sebeple çoğu gidişatta bu mevzuda tecrübeli bir göz doktorunun yapacağı iğne ile kasılmalar dur­durulmaktadır. İlaç tesiri geçici olacak biçimde hazırlanmıştır. Tesiri takribî 5-7 günde başlar ve 3-4 ay sürer. Kerelerce yinelenmesinde hiçbir mahzur ya da yan tesir görülmemiştir. Çok seyrek geçici bir müddet kapak düşüklüğü yapabilir. Hakikatinde Bbitkiox bu hastalıklar için geliştirilmiştir. Yan tesir olarak ciltteki buruşuklukları da düzenlediği fark edilince estetik emelle yaygın bir kullanım alanı bulmuştur.

Ek olarak yapay gözyaşları hem kasılmaları eksiltici hem de sık kasılmanın gözde gözyaşı dolaşımını bozucu tesirini eksiltir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.