Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Göz tansiyonuna dikkat

24.05.2021
14
Göz tansiyonuna dikkat

Ulus arasında ”Karasu” olarak öğrenilen Glokom’un göz tansiyonu milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığı olduğunu belirten uzmanlar, erken teşhisin ehemmiyetine dikkat sürüklüyor Afyon Kocatepe Üniversitesi …

Ulus arasında ”Karasu” olarak öğrenilen Glokom ’un göz tansiyonu milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığı olduğunu belirten uzmanlar, erken teşhisin ehemmiyetine dikkat sürüklüyor

Afyon Kocatepe Üniversitesi AKÜMÜLATÖR Ahmet Necdet Sezer Uygulama Sağlık Kurumu Öğretim Abonesi Doç. Dr. Faruk Öztürk, Glokom ’un bir hayli hasta tarafından ancak ileri yarıyılda, keskin görme kaybı ortaya çıktığında fark edilebildiğini belirterek hekim tarafından kumpaslı aralıklarla yapılan tetkiklerin Glokom ’un erken tanı ve rehabilitasyonu için en iyi yol olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Öztürk, Glokom hastalığı ile alakalı olarak şu bilgiyi verdi:
”Glokom ’a bağlı görme kaybını yasaklamanın tek yolu erken tanıdır. Görme alanında glokoma bağlı keskin zarar olmadıkça hasta bu kaybın farkına varamaz. Bu sebeple kumpaslı aralıklarla göz tetkiklerinin ve gereğinde görme alanı gibi ileri muayenelerin yapılması ehemmiyetlidir. Glokom dünyada milyonlarca bireyde görülen ve her insanda ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Bununla beraber bazı etkenler hastalığın ortaya çıkma tehlikesini artırabilir. Glokom tehlikesini çoğaldıran etkenlerin başında da ilerleyen yaş gelmektedir. 60 yaşın üzerindekilerde tehlike, 60 yaşın altındakilere göre 6 kat fazladır.”

Çocukların da bu hastalığa tutulabileceklerini ifade eden Öztürk, çocukların göz tansiyonlarının bayağı olduğu sürece mektebe başlamadan evvel ve sonrasında 2 yılda bir göz tetkiki yaptırılması gerektiğini söyledi.

Öztürk, Glokom hastalığının kumpaslı hakimiyet altında yakalanmasıyla rehabilitasyonun zaferli olacağına sözlerine ilave etti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.