Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Göz ve beyin palavracı urları nedir? Hakkında bilgi

20.05.2021
22
Göz ve beyin palavracı urları nedir? Hakkında bilgi

Beyinde palavracı uru olan bir hayli hastam, evvel gerçekten bir ur olmadığına bir cinsli inanamazlar; aileleri yalnız konuşmaya, kendileri yakınlarını dışarı çıkarıp tekerrür bana sormaya çalışırlar, …

Beyinde palavracı uru olan bir hayli hastam, evvel gerçekten bir ur olmadığına bir cinsli inanamazlar; aileleri yalnız konuşmaya, kendileri yakınlarını dışarı çıkarıp tekerrür bana sormaya çalışırlar, üzülmesinler diye böyle söylediğimi sanırlar. İçlerinden hoşsohbet bir amca “ur palavra söyler mi” diye sormuştu. Palavra söyleyen ur değil, onun gibi davra­nan bir aşırılıktır.

Palavracı ur ne demektir?
Reelinde ur kitle olmayıp, varmış gibi, olmaması gereken bir yerde bulunan ve bulunduğu yerde aşırılık oluşturarak çevredeki dokulara baskı yapan hastalıklara genel olarak palavracı ur diyoruz. Palavracılıkları yatsıya kadar tabi, bunların ger­çekten ur olmadıklarını hemen kavrıyor ve ona göre rehabilitasyon ediyoruz.

Gözün palavracı urları ne gibi bulgular verirler?
Gözde ciddi kızarıklık, ağrı, şişlik olur. Bazen görme bozukluğu bazen de çift gör­me olur. Göz öne doğru gelişir, hareketle artan ciddi ağrı olur. Farkına varılmaya­cak bir vaziyet değildir.

Hangi muayenelerle tanı konulur?
Göz Manyetik Titreşim MR muayeneyi ve bağ dokusu ile bağışıklık sisteminin ince­lendiği kan muayenelerinin yapılması gerekir.

Çözün palavracı urlarının sebepleri nelerdir?
Genellikle bağ dokusunu ilgilendiren veya bağışıklık sisteminin bozulmasına bağ­lı olan vaziyetlerdir.

Gözün palavracı urları nasıl rehabilitasyon edilir?
Ağızdan kortizonlu ilaçlarla rehabilitasyon edilir. Bu hastalıkların yineleme meyli var­dır, tekerrürlerse yeniden aynı biçimde rehabilitasyon edilir ve neticede iyileşir.

Beyin palavracı uru hastalığı nedir?
Beynin çevresinde kafa kemiklerine çarpmasını önleyen bir akışkan bulunur. Bu akışkan tüm akarsular gibi doğar, akar ve denize, başka bir deyişle lekeli kan olarak kalbe erişir. Bu sı­vının baharda karların erimesi ve akarsuların kabarması gibi yapımı çoğalır veya kalbe erişimi maniyle karşılaşırsa beyne bas­kı yapmaya başlar. Beynin en zayıf ve korunmasız bölgesi olduğu için de, göz asapları yaralanır.

Beyin palavracı uru hastalığı nasıl bulgu verir?
Öncelikle baş ağrısı, seyrek mide bulan­tısı ve baş dönmesi olabilir. Gözlerde ka­rarma daha sonra da yavaş yavaş ilerleyen görme kaybı olabilir. Bazen de çift görme görülebilir.

Beyin palavracı uruna tanı nasıl konur?
Bu hastalıkta genellikle, görme azlığı veya baş ağrısı ile hekime müracaat eten hastaların göz asabında şişme ödem görülür. Görme alanı testinde alan darlığı tespit etilir.

Beyin palavracı uru hastalığının sebepleri nelerdir?
1. En sık sebebi fazla kilodur. Öğreniyorum afalladınız ama bu doğru. Fazla kilo beyinden kalbe akma­sı gereken lekeli kanın boyun bölgesin­de akışını güçleştirir ve akarsu denize ulaşamayınca beyin etrafında birikir.
2. Fazla ölçüde kullanılan vitamin hapları ve enerji hapları ile enerji de beyinde akışkan tazyikini artırabilir.
3. Hormon kumpassızlıkları özellik­le tiroid ve paratiroid hormonları, bayanlarda kullanılan hormon rehabilitasyon­leri, kortizon hormonu kullanımı veya aniden kesilmesi de akışkan balansını bozabilir.
4. Toplardamarlarda tıkanıklık olması da lekeli kanın kalbe dönüşünü en­gelleyebilir. Ülkemizde özellikle Behçet Hastalığında beyinde palavracı ur olabilir.

Beyin uru fobisiyle yapılan Beyin Manyetik Titreşim MR testi banal bulunun­ca herkesin içi rahatlar. Ama bir test daha yapılması gerekir. O da belden beyin su­yu alınarak tazyikine bakılması testidir. Bu test ile hem tazyikin yüksek olduğu teyit edilir hem de beyinde başka bir hastalık olmadığına ör; menenjit emin olunur.

Beyin palavracı urunda rehabilitasyon nasıl yapılır?
1. Şayet neden fazla kilo ise, kilo vermeden hastalık iyileşmez, iyileşse dahi tekrarlar.
2. Şayet neden vitamin-hormon rehabilitasyonları ise, afaki olanların kesinlikle vazgeçilmesi gerekir.
3. Neden ne olursa olsun, beyin akışkanının üretimini eksilten haplar ve bu hapların yan tesirini yok eden hapların kullanılması gerekir. Bu ilaçların çok uzun zaman 6 ay-2 sene kullanılması gerekebilir.
4. Toplardamar tıkanıklığı mevzubahisi ise kan sulandırıcı haplar kullanılır.
5. Şayet görme kaybı hapların tesiri beklenemeyecek kadar ileri ise veya haplara karşın iyileşemeyecek gibiyse göz asaplarını gevşetici bir ameliyat yapılması gerekebilir.
6. Baş ağrısı çok fazla ise beyin akışkanını belden karına boşaltacak bir alet takılabilir.

Beyin palavracı uru rehabilitasyon edilmezse ne olur?
Kendiliğindene iyileşmez ve ne yazık ki görme kaybı giderek ilerleyip bütün kayba ne­den olabilir.

Belden su alma operasyonu nasıl yapılır?
Bu test ya nörolog ya da beyin cerrahı tarafından yapılır. Operasyon sevimsiz­dir, ama ağrılı ya da riskli değildir.
Beyni çevreleyen akışkan bel seviyesine kadar gezer, yapılan iş bel seviyesin­den özel bir aletle akışkan tazyikinin birleşik kaplar ilkesine göre ölçülmesi ve laboratuvara yollamak için misal alınmasıdır. Akışkanın tazyikinin yük­sek olması kadar harekâttan sonra baş ağrısında ve görme bozukluğunda bir ölçü gevşeme de tanı için destekçidir.
Bu harekâttan sonra çok bol ölçüde su içilmeli ve 24 saat uyunmalıdır. Belden alınan bir damla akışkan bedende bir kadeh suya denk noksanlık yarata­öğrenir ve değişik bir baş ağrıdene yol açabilir. Başka Bir Deyişle, bu harekâtla hem baş ağrısı rahatlar hem de başka stilde bir ağrı olabilir. Bu yeni ağrıyı yasaklamak için günde 3 litre su içilmesini öneririm.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.