Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gözlerinizi gözetin

29.05.2021
50
Gözlerinizi gözetin

Görme işlevinin oluşması için çok uzun bir yol katediliyor. Görme duygusunun çalışıla-öğrenmesi için kornea, ön kamera, mercek lens, gözün içindeki jel akışkanı gibi gözün optik …

Görme işlevinin oluşması için çok uzun bir yol katediliyor. Görme duygusunun çalışıla-öğrenmesi için kornea, ön kamera, mercek lens, gözün içindeki jel akışkanı gibi gözün optik civar­larının şeffaf olması gerekiyor.
Ağ Tabaka ve asap ağ katmanı sağlam olsa da görme asabı çok uzun bir yol takip ediyor. Bu ta­baka beyindeki diğer görme asaplarıyla iletişim­lar kurularak beyinde görmeyi algıya çeviren görme korteksiyle birleşiyor. Tam bu iletişim­lar arasında oluşabilecek küçücük bir kusur, görme azlığına ve hatta tamamen görememeye yol aça­öğreniyor.

Rutin hakimiyetleri ehemmiyetli
Şayet ailenizde bir göz hastalığı varsa veya her­hangi bir mesele seziyorsanız, kesinlikle bir uz­mantık müracaat etmelisiniz.

Korunmak için de bir rahatsızlık olsun olmasın, bir ya da iki senede bir rutin hakimiyetlere git­mek gerekiyor. Bu sıklık 40-45 yaşlardan sonra bir seneye düşüyor. Zira bu yaşlardan sonra gör­me şikayetleri başlıyor ve gözlük lüzumu ar­tıyor. Rutin göz tetkikleri, bazı hastalıkların sinsi ilerlemesini önleyebiliyor.

Katarakt
Daha Öncekinden katarak yalnızca 65-70 yaş arasında görülüyordu. Günümüzde bu yaş oldukça geri çekildi. Neşelendirici taraf kataraktın çok kolay, süratli ve zahmetsiz yollarda rehabilitasyon ediliyor olma­sıdır. Katarakt ne kadar erken yarıyılda rehabilitasyon edilirse, o kadar iyi neticeler veriyor. Fakat bu­nun erken aşamada anlaşılması, birey tarafından olası olmuyor.

Bu sebeple kesinlikle bir uzman tarafından mu-yaene gerekiyor. Katarakt ilk başta görme azlığı­na yol açabiliyor. Şayet lensteki yoğunlaşma mer­ceğin bütün ortasında olursa, görme barizliği eksilebiliyor. Merceğin etrafında oluşan kata­rakt görme azlığı değil, daha değişik bozukluklara yol açıyor. Misalin, gece araba farlarının fazla rahatsız etmesi ya da bazı ışıkların yansıması gi­bi vaziyetler yaşanabiliyor. Miyopinin ilerlemesi de kataraktın bulgusu olabiliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.