Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gözlerinizi ovmayın

28.04.2021
33

Göz Hastalığı ve Sıhhati Uzmanı Op. Dr. Ceyhun Özkök, gözlerde batma, yanma, kaşıntı gibi bulgular veren göz kuruluğunun rehabilitasyonu nedir ve nelere dikkat edilmelidir suallerine yanıt verdi.

Ciddi bir sıhhat meseleyi olan “göz kuruluğu” hakkında ehemmiyetli bilgiler veren Göz Hastalığı ve Sıhhati Uzmanı Op. Dr. Ceyhun Özkök, “Gözlerde batma, yanma, kaşıntı ve yabancı bir madde bulunması hissi, rüzgar ve dumana karşı fazla hassasiyet, okuma neticeyi, göz bitkinliği, kontakt lens kullanmada eforluk, göz içi ve etrafında ‘sekresyon’ ismi verilen ip eşi yaradılışlar ortaya çıkmaktadır” dedi.

Menopoz sonrasında kuru göz şikayetleri artar

Gözyaşının, göz sıhhatinde çok ehemmiyetli olduğunu dile getiren Op. Dr. Ceyhun Özkök, “Kuru göz, gözyaşının noksanlığı vaziyetidir. Şahısta, gözün rahat etmesini sağlayacak miktarda gözyaşı salgısı olmamaktadır veya gözyaşının yeterli salgısı olmasına karşın gözyaşında nitelik bozukluğu vardır. Gözyaşı katmanında bulunan; mukus katman, ortada sulu aköz katman ve en dışta yağlı lipid katmanın rastgele birinin beceriksizliği ya da bozukluğu, kuru göz şikayetlerine neden olur.

Şikayetler ortaya çıktığında kesinlikle bir göz hekimine müracaat etilmesi lüzumludur. Gözyaşı salgısı, ilerleyen yaşla beraber eksilir. Göz kuruluğu hem erkekleri hem de bayanları her yaşta etkileyebilir. Menopoz sonrası bayanlarda, hormonal balansların bozulmasına bağlı olarak bedende akışkan salgılayan bezlerin de eksilmesi ile beraber, kuru göz şikayetlerinde çoğalış görülür” biçiminde konuştu.

Belirtileri ve rehabilitasyonu

Dr. Ceyhun Özkök şu ifadeleri kullandı: “Göz kırpma refleksinde bozulma, duman, güneş, rüzgar, nem düşüklüğü, kapalı mekanlarda ısıtma usulleri gibi etrafsal etkenler, göz damlalarına ve merhemlerine karşı alerji, bilgisayar kullanırken, okurken ya da dikkatli bir biçimde bir yere bakarken, iki göz kırpma arasında geçen zamanın az olması, blefarit göz kapağında görülen iltihabi bir hastalık entropion göz kapağının içe döndüğü bir rahatsızlık ektropion göz kapağının göz yuvarlağından sarktığı bir rahatsızlık olarak sıralanabilir.

Gözlerinizi ovalamayın

Gözü nemli yakalayabilmek için, yapay gözyaşı damlası ve jeli kullanılır. Günde 4-5 defadan daha sık kullanımlık ya da tek kullanıma uygun preparatlar da önerilir. Fakat bu ihtiyatlar, ileri derecedeki kuruluklarda yeterli olmayabilir. Gözyaşı kaybını eksiltmek için; gözyaşı boşalma kanallarına geçici tıkaç uygulaması ya da aynı bölgenin kalıcı olarak lazer ile kapatılması uygun olabilir. Belirli aralıklarla şuurlu olarak göz kırpın. Gözyaşlarının havaya maruz kalarak buğulaşmasını yavaşlatmak için klima, pervane ve saç kurutma aygıtı gibi aletlerden gözlerinize dolaysız hava üflemesinden kaçının. Rüzgarlı havalarda dışarı çıkacaksanız, gözlerin çevresini saran gözlükler takın. Gözlerinizi ovalamayın.”

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.