Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gözyaşı kanalı darlığı tıkanıklığı ve sulanma

13.06.2021
23
Gözyaşı kanalı darlığı tıkanıklığı ve sulanma

Ağlayınca gözünün ve burnunun aktığından yakınan bir hastam vardı! Tabii, bu çok natürel bir gidişat. Ağlamak gözyaşı akıtma eyleminin ta kendisi, ağlayınca burnun akması da …

Ağlayınca gözünün ve burnunun aktığından yakınan bir hastam vardı! Tabii, bu çok natürel bir gidişat. Ağlamak gözyaşı akıtma eyleminin ta kendisi, ağlayınca burnun akması da gözle burun arasında fazla gözyaşını burna akıtan kanallar olması sebebiyle natüreldir.

Gözyaşının yolu neresidir?
Üst göz kapağının burun tarafında alt ve üstte birer tane olmak üzere iki küçük de­lik bulunur, buradan incecik kanallar ile gözyaşının aşırısı burna akar, başka bir deyişle de­yim yerindeyse kanalizasyon burundur. Alt ve üst kanallar burna varmadan evvel ufacık bir haznede birleşir. Bu hazne göz kapaklarının burun tarafında birleştiği yere denk kazanç.

Sulanma ne demektir?
Alt kapağınızdan dışarı gözyaşı taşmasıdır.

Bebeklerde neden göz sulanması olur?
Yukarıyada anlattığım kanallar hakikatinde doğuştan sarih olmayabilir. Olması da gerek­mez. Bebeklerin gözyaşı, doğumu izleyen birkaç ay içinde bütün olarak salgılan-maya başlar. Başka Bir Deyişle evvelleri ağlarken akacak kadar gözyaşları yoktur. Ama gözyaşı salgılanmasına karşın kanallar açılmamışsa başka bir deyişle gözyaşı burna akamıyorsa su­lanma ve hatta çapaklanma olabilir.

Masaj nasıl yapılır?
Elleri yıkadıktan sonra, gözyaşı haznesinin üzerinde minik parmağı döndürerek, pompa biçiminde masaj yapmak gerekir. Masaj çok ehemmiyetlidir, zira suyun tazyikinin tesirini kullanarak kanalları açmak en natürel yoldur. Masajdan sonra ortaya çıkan gözyaşı ve irin, kaynatılmış-ılıtılmış suya daldırılmış pak pamukla arınılmalıdır. Şayet gözyaşı damlası gerekiyorsa, masajla gözyaşı kanallarının içi boşaltıldıktan sonra damlatılmalıdır. Bebeğiniz masajdan sevmiyorsa, ki ben daha seveni dinlemedim, masajı o yatarken de yapabilirsiniz.

Masaja ne kadar zaman devam etmek gerekir?
Masajın bir yaş sonuna kadar sürdürülmesi lüzumludur, sulanma dursa dahi! Kanallar bütün açılmadıklarında küçük bir üst solunum yolu enfeksiyonu ile yine tıkanabilir.

Masaj günde kaç defa ne kadar vakitle yapılmalıdır?
Masajın sayısı ve süresi bebeğin vaziyetine göre değişir. Tek bir reçetesi yoktur.

Bir yaşında kanallar açılmaz ve sulanma devam ederse ne yapılmalıdır?
Öncelikle masaj işi süratlendirilmeli ve sıklaştırılmalıdır. Yeniden de kanallar açılmıyor-sa kanalların içine incecik bir tel sokarak açmak zamanı gelmiş demektir. Bu işlem kolay, kısa ve güvenli bir işlem olmakla birlikte yeniden de anestezi altında yapılması gerektiği öğrenilmeli ve masaja o denli umursanmalıdır.

Göz sulanması olan yetişkinlerde ne yapılır?
Öncelikle sulanmanın sebebi bulunmalıdır. Gözyaşı kanallarına tuzlu su verilerek suyun burna akıp akmadığına başka bir deyişle kanalların tıkalı olup olmadığında bakılır. Şayet sulanma gözyaşı kanal tıkanıklığına bağlıysa evvel masaj, çapaklanması olanlara ise mikrop öldürücü damla verilmesi uygun olur. Yeniden de geçmiyor ve sizi günlük hayatınızda çok rahatsız ediyorsa, eh o zaman size de operasyon zamanı geldi de­mektir. Yetişkinlerdeki operasyon çocuklardakinden değişik olarak, azıcık daha büyük bir operasyondur. O sebeple evvel ince bir tel, balon veya akışkan ile kanalın açılması sınanabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.