Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Güneş Işınlarına Karşı Gıda Gözetmesi

30.03.2021
61

Sıcak bir yaz gününde hiç bir şey, buz gibi bir karpuzun veya bol maydanoz, yeşil biber ve domatesle hazırlanmış bir çoban salatanın yerini yakalayamaz. Peki, …

Sıcak bir yaz gününde hiç bir şey, buz gibi bir karpuzun veya bol maydanoz, yeşil biber ve domatesle hazırlanmış bir çoban salatanın yerini yakalayamaz. Peki, bu lezzetli yiyeceklerin aynı zamanda, cildimizi güneşin hasarlı özelliklerinden uzak tuttuğunu öğreniyor musunuz?

Günümüzde sarih havada yapılan bir hayli etkinlik ve su sporlarının, insanları saatlerce güneş ışınlarına maruz vazgeçtiğini belirten uzmanlar, her gün alınan minik dozlardaki güneş ışığının sıhhate çok verimli olduğunu, ama aşırısının, rahatsız edici yanıklara, tenin kalınlaşmasına ve kırışmasına, ayrıca bir hayli ten hastalıklarına ve kansere neden olabildiğini dikkat topluyor.
Beslenmeye gösterilecek itinayla, bedende güneşe karşı bir kalkan oluşturulabileceğini ifade eden uzmanlar, bedenin, güneşin tesirlerinden korunmak, korunma kalkanı oluşturmak ve oluşan hasarları tamir etmek için esas olarak C, E vitaminleri ve likopene lüzumu olduğunu bildiriyor.

C VE E VİTAMİNİ
C vitamininin, bedenin güneş yanıklarına karşı en ehemmiyetli korunma silahlarından birisi olduğunu vurgulayan uzmanlar, ayrıca, cildin kendini tamir etme mekanizmasına da destekledidiği gibi, güneşe karşı savaşta ehemmiyetli olan E vitamininin depolanmasında da büyük rol oynadığını kaydoluyor. Uzun vakit güneş ışınları altında kalındığında eksilen C vitamini seviyesini hızla yerine koymak gerektiğini belirten uzmanlar, bunun için, yaz aylarında rahatlıkla bulunan ve C vitamini güzergahından çok zengin olan maydanoz, sivri biber, kivi, yeşil salata gibi gıdaların bolca harcanmasını öneriyor.

Uzmanlar, cilt ve hücre yapısı için lüzumlu olan E vitamininin, beden çalışmasındaki en ehemmiyetli vazifesinin antioksidan özelliği olduğunu anımsatarak, bunun dışında cildin bağışıklığını da çoğaldırdığını ifade ediyor. Güneş ışınlarının, C vitamininde olduğu gibi E vitamininin de bedendeki seviyesini eksiltici tesir yaptığını vurgulayan uzmanlar, bu nedenle, E vitamini güzergahından zengin yiyeceklerle bu seviyenin yükseltilebileceğini bildiriyor. Uzmanlar, bu mevzuda güvenilebilecek en zengin kaynakları, ‘yeşil yapraklı nebatlar, yağlı tohumlar fındık, ceviz, fıstık gibi, hububat taneleri ve kuru baklagiller nohut, kuru fasülye gibi olarak açıklıyor.

LİKOPEN
Domatesin kırmızı rengini sağlayan pigment olarak öğrenilen likopenin, E vitamininden daha eforlu bir antioksidan olduğunu kaydolan uzmanlar, insan derisine renk veren en ehemmiyetli maddelerden biri olan likopenin, aynı zamanda bedeni bazı kanser tiplerine karşı da gözettiğini belirtiyor. Likopenin ehemmiyetli özelliklerinden birisinin de, ultraviyole ışınlarının cilt üzerinde yol açtığı tahribata karşı eforlu bir kalkan oluşturması olduğunu ifade eden uzmanlar, bu ehemmiyetli maddenin sağlanacağı en iyi kaynakların domates, karpuz ve greyfurt olduğunu bildiriyor.

Uzmanlar, gıdalar dışında nebatların da güneş ışınlarının hasarlarının önlenmesinde ve güneş yanıklarında rehabilitasyon emelli olarak kullanılabileceğini de kaydoluyor. Uzmanlar, hem antioksidan olarak hem de yanık rehabilitasyon edici ve durgunlaştırıcı olarak kullanılabilen yeşil çaydan günde 2 kadeh içilerek gözle görülür faydalar sağlanabileceğini vurguluyor.

Uzmanlar, tüm bu yukarıyada anlatılanların verimli olabilmeleri için, besin veya meşrubat maddelerinin, güneşe çıkmadan yarım saat veya 1 saat evvel harcanması gerektiğine de dikkat sürüklüyor. Uzmanlar ayrıca, güneş ışınları yeterli alındığı takdirde çok verimli olduğunu, gün süresince alınacak 20-30 dakikalık güneş ışığının, bedenin D vitamini üretmesi için çok ehemmiyetli olduğunu, hatta beden sıhhati için de bırakılmaz olduğunu anımsatıyor

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.