Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Güneşlenme

29.04.2021
24

Tatillerde şuursuz güneşlenme sebebiyle olaşan birinci derece güneş yanıklarının cilt kanseri tehlikesini artırdığı, bu sebeple tatilin ilk birkaç günü güneşlenilmemesi gerektiği bildirildi. İnsan bedeninde korunmasız tek …

Tatillerde şuursuz güneşlenme sebebiyle olaşan birinci derece güneş yanıklarının cilt kanseri tehlikesini artırdığı, bu sebeple tatilin ilk birkaç günü güneşlenilmemesi gerektiği bildirildi.

İnsan bedeninde korunmasız tek uzuv olan cildin korunması, sıhhatli hayat için çok ehemmiyetlidir. Muhtelif sebeplerle ciltte oluşan yanıklar içinde, en az dikkat edilen ve rehabilitasyonuna zorunlu itina gösterilmeyen tek yanık cinsi güneş yanıklarıdır , tatillerde yapılan en büyük yanlışın şuursuz güneşlenmedir.Ozon katmanındaki incelme sebebiyle güneşin hasarlı ultraviyole ışınlarının yeterince süzülmeden kazanç ve cilt sıhhati için ciddi riskler oluşturur, “ Hiçbir gözetici temkin almadan güneşlenmek cildimizi ve kendimizi dahi dahi yakmak anlamına kazanç”

Tıpta, derin güneş yanıklarının birinci derecede yanık olarak kabul edilmektedir, “ Güneş kremi ve yağı kullanmadan güneşlenmek, özellikle sarih renkli ciltlerde kanser tehlikesini ehemmiyetli miktarda artırmaktadır. Zira bu şahıslarda, tenin alt hücrelerini güneş ışınlarından gözetecek renk pigment hücreleri azdır” . Tende oluşacak güneş yanıklarının, özellikle deri rengi sarih olan bireyleri ciddi bir sıhhat tehlikesiyle karşı karşıya vazgeçmektedir, “ Güneşderi gelen hasarlı ışıklar yalnızca tenin yüzeyini yakmakla kalmaz, alt kısımlardaki hücrelere de kalıcı hasarlar verebilir. Genetik olarak cilt kanseri görülme olasılığı yüksek olan bireylerin tenlerinde oluşacak güneş yanıklarının, ultraviyole ışınlarına bağlı cilt kanserinin oluşmasını basitleştirdiği gözardı edilmemelidir”

“ BRONZLAŞMAK İÇİN BİRKAÇ GÜN DİRENİN”

Güneş yanığının yüzeysel rehabilitasyonunun öteki yanıklara göre daha kısa zaman aldığını ancak, kanser tehlikesini artırması sebebiyle çok daha risklidir : “ Tatillerde en çok yapılan yanılgılardan biri, plaja kazanç gelmez giyilen tişörtlerin çıkarılmasıdır. Cildi yavaş yavaş güneşe alıştırmak yerine, plaja kavuşmanın psikolojik tesiriyle hemen güneşlenmeye başlamak çok hasarlıdır. Cildi güneşin risklerinden gözetmek için yapılacak en doğru tavır, tatilde ilk birkaç gün hiç güneşlenmemektir. Plaj ve kumun ilk coşkuyu yatıştıktan sonra, zorunlu pomatları cilde sürerek yavaş yavaş güneşlenmek gerekir.”

Ayrıca, güneş yağı ve kremler gün boyu gözetici tesir yapmamakta, üzerinde yazan 10-20-30 gibi etkenlerin bu pomatların tesirli olduğu zaman dilimini anlatmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.