Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hakimiyet duygunuzu yitirmeyin

31.05.2021
58
Hakimiyet duygunuzu yitirmeyin

Yaptıklarınız üzerinde ne kadar çok hakimiyetli olursanız bede­ninize o kadar az stres yüklersiniz. Ama bu sağlıklı olmayı ya da so­runsuz bir yaşam sürdürmeyi seçtiğiniz anlamına …

Yaptıklarınız üzerinde ne kadar çok hakimiyetli olursanız bede­ninize o kadar az stres yüklersiniz. Ama bu sağlıklı olmayı ya da so­runsuz bir yaşam sürdürmeyi seçtiğiniz anlamına gelmez. Bu, kar­şınıza çıkan sorunlann çözümleri üstünde yoğunlaşarak dikkatinizi yapamayacaklannızın değil yapacaklarınızın üstüne toplamanız an­lamına gelmektedir.

Dean beklediği terfiyi alamayınca kendini negatif düşüncele­re kaptırmış. “Perişan bir haldeydim,” dedi Dean. Alabora olmuştu. Kendini kapana kıstırılmış gibi seziyordu. “Saatlerce hiçbir şey yapmadan bitkiurup duruyordum. Dikkatimi bir cinsli bir şeyin üstüne toplayamıyordum.”

İşyerinde yaşadığı bu büyük düşkınklığı sağlık mevzusundaki alışkanlıklannı da negatif etkilemeye başlamıştı. “Kendime devamlı olarak şöyle diyordum: ‘Yaşam çok kısa. Belki de artık her şeyi bir kenara vazgeçip yaşamdan tat almaya başlasam daha iyi olacak. Bunca zaman kilo almamak için çırpındım durdum da ne oldu? Za­deri artık sağlıklı olmaya çalışmanın da bir anlamı kalmadı. ’”

Beslenme uzmanı Ann Norris yaşamın eforluklarının sağlık maksatlarını etkilediğini ve zayıflattığını belirtmektedir. “İnsanlar iş­lerini yitirdiklerinde ya da işyerlerinde meselelerle karşüaştıklannda yağlı besinlerin tüketimi yüzde 80′lere varan oranlarda çoğalmakta­dır,” diyor Ann Norris.

“Başlanna makûs bir şey gelen bir hayli birey o anda kilo almama­ya ya da sağlıklı olmaya çalışmanın hiçbir ehemmiyeti olmadığını düşü­nebilirler. Ama reelinde bu çok daha ehemmiyetli olabilir, zira o anda bu mevzu onlara üstünde düşünebilmeleri, dikkatlerini bir noktada top-layabilmeleri için bir fırsat kalitesindedir.

“Efkâr ve kaygı sırasında vücudumuzun kendini korunma me­kanizması üstünde çok ehemmiyetli tesirleri olabilecek unsurlardan biri de spordur. Spor hem fiziksel hem de ruhsal streslerin ortadan kalk­masına dayanakçı olur,” diyor Ann. Bu vaziyette olan bireylerin her şeyi vazgeçme meyline kendilerini kaptırmamalan gerektiğini de vurgulamaktadır. “İnsanın kendisine hudut koyması hakimiyeti ele ge­çirdiğinin somut bir göstergesidir ve bu da aynı zamanda tüm kont­rolü ele geçirmek için atılan ilk adımdır.”

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi analistlerinin yaptığı bir araştırmada, kobayların yarısı hengameli bir civara alınmış ve kendilerine böylesine hengameli bir civarda stresle baş edebil­dikleri takdirde hengamenin kesileceği söylenmişti. Öbür yarısı­na ise ne yaparlarsa yapsınlar hengamenin süreceği söylenmişti. Tahlilciler her iki grubun da bu uygulamada rastgele bir hakimiyetlerinin mevzubahisi olmadığını ileri sürmelerine rağmen ilk grubun hakimiyet duygusundan laf ettiğini belirtmişlerdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.