Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Havuza Lensle Girmeyin

28.04.2021
24

KONYA İHA- Medicana Konya Sağlık Kurumu Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşe Kıyak Yılmaz, havuzda yüzerken göz sıhhatine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Dr. Yılmaz, kontakt lens kullanıcıların da havuzlara netlikle lensleriyle birlikte girmemeleri gerektiği mevzusunda ihtarlarda bulundu. Medicana Konya Sağlık Kurumu Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşe Kıyak Yılmaz, yaz mevsiminde sıcaktan sıkılan şahısların kendilerini ferahlamak için havuzlara attığını belirterek, ancak hijyenik olmayan ve klorlaması doğru seviyede yapılmayan yüzme havuzlarının göze hasar verdiğini kaydoldu. Op. Dr. Yılmaz, toplu kullanılan havuzlarda noksan dezenfeksiyon ve klorlamaya bağlı olarak üreyen mikroorganizmalar üremekte, buna bağlı olarak hem gözün beyaz kısmının enfeksiyonu, hem de transparan kısmının enfeksiyonunun büyüyebildiğim söyledi, özellikle de çocukları etkileyen bu konjonktivit aynı zamanda alerjik de olabildiğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu: “Gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma gibi şikayetler varsa daha çok alerjik konjonktivit düşünülürken, şayet çapaklanma da ilave edilmişse, o zaman daha çok mikrobiyal konjonktivit düşünülmelidir.”

“KONTAKT LENSLE HAVUZA GİRMEYİN”

Kontakt lens kullanıcılarının havuzlara netlikle lensleriyle birlikte girmemesi gerektiğini belirten Op. Dr. Yılmaz, şunları söyledi: “Çünkü keratit en sık bu şahıslarda görülebilmektedir. Zamanında uzman bir doktor tarafından rehabilitasyon edilmeyen bu göz enfeksiyonları ciddi zarar oluşturabilir. Bu sebeple kesinlikle hijyeninden emin olduğumuz yüzme havuzlarını seçim etmeliyiz. Ayrıca, havuzdan çıkınca özellikle dezenfektan maddeler ve klordan korunmak için kesinlikle pak suyla yıkanmalı gözlerimiz alıngansa, kesinlikle gözyaşıyla ıslatıp sulandırabiliriz. Bununla birlikte oluşan bir kızarıklık, çapaklanma, sızı gibi vaziyetlerde kesinlikle bir göz hekimine müracaat etmeliyiz. Kontakt lensle asla havuzlara girmemeliyiz. Bununla birlikte özellikle yüksek klorlu havuzlarda havuz gözlüğünü kullanmak ya da havuz içinde göz açmamakta gözetici olabilmektedir.”

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.