Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Havuzlarda dizanteri ve ishal tehdidi

28.04.2021
25
Havuzlarda dizanteri ve ishal tehdidi

Yaz aylarında ferahlamak için en az deniz kadar bırakılmaz bir seçim olan havuz, lüzumlu pakliğin yapılmaması halinde riskli bir salgın hastalık yuvası olabiliyor. Uzmanlar, ulusa …

Yaz aylarında ferahlamak için en az deniz kadar bırakılmaz bir seçim olan havuz, lüzumlu pakliğin yapılmaması halinde riskli bir salgın hastalık yuvası olabiliyor. Uzmanlar, ulusa sarih havuzlarda özellikle çocuklarda vefatlara neden olabilecek ishal ve dizanteri gibi salgın hastalıkların kol dolaştığını andırdırarak, “Şayet sahil kesiminde iseniz yüzmek için havuz yerine denizi seçim edin” ihtarında bulunuyorlar.

İnternette ‘Web MD Health’ isimli sıhhat sitesinde yer alan habere göre, Amerikan Milli Salgın Hastalıkları Muayene ve Temkine Merkezi CDC tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin tatil eyaleti Florida’da bulunan 22 bin havuzdan alınan su misallerinde yapılan incelemeler ışığında 19 bin kadar misalde dizanteri ve ishal başta olmak üzere bulaşıcı olan muhtelif sindirim ve ten hastalığı mikroplarına tesadüfüldü. Bu vaziyetin yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’de değil tüm dünya çapında ciddi bir risk olduğuna dikkat toplayan Amerikalı uzmanlar, ulusa sarih olarak hizmet veren havuzların çok titiz bir arınma operasyonundan geçmesi gerektiğini dikkat topluyor.

Uzmanlar, havuzların en az 2 günde bir klor ve mikrop öldürücü muhtelif antiseptik maddelerle arınılması gerektiğine değinerek, havuzların ‘devir daim’ sisteminde oluşabilecek tıkanıklıkların önlemesi için en az haftada bir sıkı bir hakimiyetten geçirilmesi nasihatinde bulunuyorlar. Uzmanlar, ferahlamak için havuzu seçim edenlere şu nasihatlerde bulunuyorlar:

– Pakliğinden emin olmadığınız havuzlara girmeyin
– Sahil kesiminde iseniz ferahlamak için denizi seçim edin
– Şayet ishal ya da salgın bir hastalık taşıyorsanız havuza girmeyin
– Muhtemel olduğu kadar havuz suyu yutmayın
– Havuzda yüzdükten sonra ellerinizi sabunlu suyla yıkayın ve sık sık duru su ile duş alın
– Bedeninizin rastgele bir yerinde sarih yara varsa suya girmeyin.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.