Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hekiminiz meyve ve sebzeler

28.04.2021
29

Nebatsal renk maddeleriyle ilişkili olan meyve ve sebzelerdeki fitokimyasalların insan sıhhatini gözetmek için çalıştıkları bildirildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Besin Mühendisliği Kısmı tarafından hazırlanan kitapçıkla, …

Nebatsal renk maddeleriyle ilişkili olan meyve ve sebzelerdeki fitokimyasalların insan sıhhatini gözetmek için çalıştıkları bildirildi.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Besin Mühendisliği Kısmı tarafından hazırlanan kitapçıkla, fitokimyasal üreten meyve ve sebzelerin hangi hastalıklara iyi geldiği mevzusunda bilgi verildi.

Nebatsal yiyeceklerde bugüne kadar 900′nam üzerinde değişik fitokimyasal bulunduğu bilinirken, bu gözetici nebatsal bileşiklerin beslenme ve sıhhat üzerine tesirleri mevzusunda her gün yeni araştırma neticeleri veriliyor.

Günde 5-9 porsiyon meyve ve sebze, bütün hububatlar, soya ve sert kabuklu meyveler harcayarak nebatsal yiyeceklerde bulunan tüm fitokimyasallardan ve gıda öğelerinden faydalanma olanağı bulunduğuna dikkat çekiliyor. Elde edilen bilgilere göre, bazı meyve ve sebzelerin iyi geldiği hastalıklar şöyle:
Elma ve elma suyu, narenciye, kivi, siyah üzüm ve üzüm suyu, kırmızı biber, domates ve karpuz kalp hastalıklarına karşı kalbi koruyor.

Taze ve kuru kayısı, yaban mersini, kavun, havuç, üzümsü meyveler, karalahana, erik, balkabağı, kuru üzüm, ıspanak ve çilek ihtiyarlama sürecini yavaşlatıyor.
Taze ve kuru kayısı, böğürtlen, yaban mersini akdiken-likapa, Çin lahanası, brokoli, lahana, kavun, havuç, karnabahar, taze soğan, Brüksel lahanası, narenciye, kuş üzümü, sarımsak, karalahana, kivi, pırasa, soğan, balkabağı, frambuaz, kara üzüm ve üzüm suyu, ıspanak, çilek, şalgam ve suteresi bazı tip kanserlere tutulma tehlikesini eksiltiyor.

Taze ve kuru kayısı, kavun, havuç, brokoli, karalahana, balkabağı ve ıspanak akciğer işlevlerini iyileştiriyor.
Ispanak, balkabağı, karalahana, havuç, kavun, brokoli, taze ve kuru kayısı diyabetle alakalı karmaşıklıkları eksiltiyor.
Brokoli, darı, karalahana, kivi ve ıspanak 50 yaşın üzerindeki bireylerde görme bozukluğunun başlıca sebebi olan makula yozlaşmasının önlenmesine dayanakçı oluyor.

Brokoli, üzümsü meyveler, sarımsak, kıvırcık salata, soğan, armut, kara üzüm ve üzüm suyu alerjik orijinli iltihaplanmaları eksiltiyor.
Üzümsü meyveler, sarımsak, karalahana, kıvırcık salata, soğan, armut, kara üzüm, üzüm suyu baş ve boyun urlarının büyümesini durduruyor.
Sarımsak, karalahana, kıvırcık salata, soğan, armut ve üzümsü meyveler akciğerleri hava lekeliliği ve sigaranın hasarlı etkilerine gözetiyor.
Karalahana ve ıspanak katarakt tehlikesini eksiltiyor.

Kırmızı biber, karpuz, domates ve ketçap, domates suyu, salça, makarna sosu gibi domates mahsulleri prostat kanseri tehlikesini eksiltiyor.
Böğürtlen, yaban mersini, taze soğan, kuş üzümü, frambuaz, çilek, pırasa ve soğan kanın kolesterol seviyesini düşürüyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.