Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hep genç kalmak isteyenlere

12.04.2021
35
Hep genç kalmak isteyenlere

Bedeninizi yarıyıl yarıyıl temizleterek gençliğinizi uzatabileceğinizi öğreniyor musunuz?

Gençlik enerjisini gözetmek için bedendeki zehirli madde birikimi dışarıya atmak gerektiğinin altını çizen Uzman Diyetisyen Olcay Barış, bunun yolunun bazı yarıyıllarda detoks uygulamaktan geçtiğini belirtiyor.

Vücudunuz detoks sinyali veriyor mu

Tıbbi rehabilitasyon çözümü bütün sağlanamayan şikayetler mevzusunda detoks uygulaması yapılabilir. Baş sızısı, sırt sızıları, sık sık soğuk algınlığına tutulmak, kronik bitkinlik, eklem sızıları, burun kaşıntısı, asaplılık, ten döküntüleri, öksürük, uyku hali, ten kızarıklıkları, göğüs hırıltısı, gözlerde hassasiyet, uykusuzluk, bulantı, boğaz sızısı, korunma sisteminde yavaşlama, baş dönmesi, hazımsızlık, boyun yakalanması, değişken ruhsal yapı, anksiyete endişe, sinüslerde tıkanıklık, ağız kokusu, dolaşım bozukluğu, ateş, bunalım, kabızlık gibi…

Ancak tıbbi açıdan doktor tarafından takip edilen kronik hastalığı bulunan şahısların detoks yapması önerilmez.

Detoks nasıl yapılır

Detoks, en uzunu 15 günlük olmak üzere haftada bir, üç ya da yedi günlük kürler halinde yapılabilmektedir. Beslenme detoksu için kesinlikle bir beslenme uzmanından dayanak almak gerekir. Beslenmeyle yapılacak farklılıkların yanında egzersiz yaparak terlemek ve bağırsak hareketliliğinin devamını sağlamak da bedendeki zehirli madde maddelerin atımını destekleyecektir.

Beslenmeye ek teklifler

– Detoks vaktince sabah uyanınca bir kadeh ılık suya bir kaşık limon suyu veya bir kaşık elma sirkesi ilave ederek için.

– Yemeklerde tercihen ham sarımsak ve maydanoz yiyin.

– Mide probleminiz yoksa zencefil ve acı biberi çorbalarınıza katarak kullanın.

– Yemek aralarında papatya, zencefil, ıhlamur, meyankökü gibi temizletici çaylar için.

– Akşamları gevşetici ve uykuya geçişi basitleştiren papatya çayı için.

– Ayda bir defa bedeninizi temizletin. Misalin gün süresince yalnızca konutta bunalmış natürel meyve suyu, su ile beraber ham sebze-meyve yiyin.

– Kırmızı etin tüketim sıklığını eksiltin ve şarküteri mahsulleri, sakatat, arıtılmış edilmiş gıdalar, şeker, tuz, doymuş yağlar, kahve ve içkili meşrubatları olabildiğince almamaya çalışın.

– Besin tercihlerinizde olabildiğince natürel mahsuller kullanın.

– İçeriğini bildiğiniz ph oranı 7 veya üzerinde olan içme sularını ve mineralli suları maden suyu seçim edin.

– Yumurta, buğday, süt ve süt mahsullerini belli yarıyıllarda gizeme ile yiyin. Hepsini aynı yarıyılda yememeye itina gösterin.

– Mevsim meyve-sebzelerini kullanmaya itina gösterin.

– Sofranızda en çok bulunan gıdalar; meyve, sebze, yeşillik, hububatlar, baklagiller, düşük yağ oranlı süt ve süt mahsulleri, beyaz et ve balık olsun.

– Limon asidik olarak düşünülse de bedenimiz için en ideal asit tertip edici gıdalardandır. Bu nedenle her gün bir ölçü kullanmaya itina gösterin.

– Hem klorofil hem de değişik vitaminler açısından ideal detoks yiyeceği olan maydanozu kaynayan suya atıp, suyun altını kapatın ve bu ılık suyu gün içerisinde için.

– Pişirme metotlarının da yiyecek tercihi kadar ehemmiyetli olduğunu unutmayın. Kızartma, kavurma operasyonu yapmamaya, yağı fazla ısıya maruz vazgeçmemeye dikkat edin. Haşlama, buğuda ya da fırında pişirme usullerini seçim edin. Ayrıca pişirme gereçlerinizin paslanmaz çelik, sırça ya da porselen olmasına dikkat edin.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.