Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hepatit C Riskine Dikkat

02.04.2021
43

Marmara Üniversitesi MÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Erol Avşar, karaciğer kanserinin en ehemmiyetli sebebi olan Hepatit C’nin süratle çoğaldığını bildirdi. Prof. …

Marmara Üniversitesi MÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Erol Avşar, karaciğer kanserinin en ehemmiyetli sebebi olan Hepatit C’nin süratle çoğaldığını bildirdi.

Prof. Dr. Avşar, dünyada 300 milyon Hepatit B, 170 milyon ortamında da Hepatit C’li hasta bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Avşar, ”Ancak günümüzde çok tehlikesiz bir aşısı bulunması sebebiyle Hepatit B eksilirken, Hepatit C süratle çoğalıyor. Bunun en ehemmiyetli sebebi aşısının olmaması” dedi.

Türkiye’de 1 milyona yakın Hepatit C’li bulunduğuna işaret eden Prof. Dr. Avşar, hastalığın kan ve cinsel yol dışında ortak iğne kullanımı ve anneden çocuğa geçebildiğini anlattı.

Diyaliz ve kan hastaları ile uyuşturucu bağımlılarının tehlike grubunu oluşturduğunu dile getiren Prof. Dr. Avşar, madde kullananların yüzde 30-57, yaşam bayanlarının da yüzde 4-5′inde hastalığın görüldüğünü kaydoldu.

Hastalığın AIDS’deri daha bulaşıcı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Avşar, ”Ölümcül bir hastalık olan Hepatit C, karaciğer kanserinin en ehemmiyetli sebebi. Çok sinsi ilerliyor ve yüzde 80 oranında kronikleşiyor. Ve bunların 4′te 1′inde siroz alana geliyor. Siroz olanların yüzde 3′ü de kanser oluyor” diye konuştu.

Hepatit C hastası ile aynı konutta yaşamanın bazı tehlikeleri bulunduğunu da anlatan Prof. Dr. Avşar, ”Ortak diş fırçası, tırnak makası ya da jilet kullanımının bulaşıcılığı artırdığına ait yayınlar var” dedi.

Prof. Dr. Erol Avşar, hastalığın en ehemmiyetli sebebinin batı ülkelerinde uyuşturucu ve seks, büyümemiş ülkelerde de taranmamış kan mahsulleri olduğunu ifade ederek, şunları kaydoldu:

”Hastalık, yorgunluk, bitkinlik gibi tipik bulgular veriyor. Bu sebeple tehlike grubundakilerin tarama yaptırması koşul. Şu an ilaçla rehabilitasyon yapılıyor. Yeni ilaçlarla 2 hastadan 1′ini rehabilitasyon edebiliyoruz. Rehabilitasyon süresi 1 sene sürüyor. Hastayı 1 sene de ilaçsız olarak takip ediyoruz.”

Diş doktoru, hekim gibi iş grubundakilere el devireme, eldiven ve gözlük kullanmayı öneren Prof. Dr. Avşar, hastalığın Türkiye’de farklı kampanyalarla ulusa iyi anlatılması gerektiğine sözlerine ilave etti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.