Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Her Gebelik Bir Diş Kaybettirir Palavrayı !

04.04.2021
61
Her Gebelik Bir Diş Kaybettirir Palavrayı !

Ağız ve diş sıhhati her yarıyıl olduğu gibi gebelik yarıyılında da dikkat edilmesi gereken bir vaziyettir. Bayanların gebelik yarıyılında ağız ve diş yapısı azıcık daha duyarlılaşır.

Bu yarıyılda zorunlu temkinler alındığında diş sıhhatinde rastgele bir mesele oluşmayacaktır. Fakat günümüzde diş sıhhatine ehemmiyet yeteri kadar verilmediği için gebelik yarıyılında bazı kulaktan dolma bilgilerle diş bakımı yapılmaktadır. Ağız sağlına özellikle dikkat edilmesi gereken bir yarıyılda başka bir deyişle gebelikte müracaat etilen yanlış usuller nedeniyle bazen sıhhatli dişler dahi kaybedilmektedir.

‘Her gebelik bir diş kaybettirir’ görüşü suratından çürük dişe razı gelmek, hamileyken diş taşı pakliği yaptırmamak, sızı yapsa dahi çürük dişi rehabilitasyon ettirmemek, hamilelikte ağız gargarası yapmamak, gebelik yarıyılında ağız ve diş bakımında yaygın olarak yapılan yanılgıların başında gelmektedir. Diş Doktoru Modern Kışlaoğlu hamile olan veya hamile kalmak isteyen kadınlara ağız ve diş sıhhati mevzusunda bilgiler verdi.

Gebelik gingivitisi nedir?

“Hamilelik yarıyılında diş etlerinde şişlik ve kızarıklar olabilir. Bu yarıyılda diş etleri oldukça alıngan olduğu için diş etinde kanamalar oluşur. Hamile bayanlarda sıklıkla kollanan bu gidişat östrojen ve progesteron hormon salgılarının çoğalmasından kaynaklanır. Genelde gebeliğin ilk 3 aylık yarıyılında başlayarak gebeliğin son 3 aylık yarıyılına kadar devam edebilir. Zorunlu olan günlük diş bakımı yapılmadığı taktirde diş etinde oluşan cerahat çoğalış gösterebilir. Şayet hamile olmadan evvel dişlerde bir iltihaplanma var ise hamilelik yarıyılında periodontitise ilerleyebilir. Hamile bayanlarda “gebelik uru” geliştirme tehlikeyi de vardır. Bunlar dişeti gelişmelerinin tahrişi neticeyi oluşan iltihabi lezyonlardır. Şayet hastanın çiğneme, fırçalama ve değişik ağız bakımı işlemlerini yasaklıyorsa diş doktoru tarafından alınmalıdır.”

Gebelik Yarıyılında dental rehabilitasyonlar ne zaman uygulanmalıdır?

“Gebeliğin ilk üç ayında bebeğin uzuv gelişimi asıllaştığından dolayı dental rehabilitasyonlardan sakınılmalıdır. Fakat diş sızısı oldukça şiddetli ve dental rehabilitasyon uygulanmadığında daha çok problem yaşanacaksa diş doktoru, hastanın bayan doğum uzmanı ile görüşerek rehabilitasyonu hastaya hasar vermeyecek biçimde uygulayabilir.

Gebeliğin 4 ve 6 aylık yarıyıllarında diş rehabilitasyonlarının uygulanması en doğru zamandır. Bu yarıyılda kanal rehabilitasyonu, diş çekimi dolgu gibi ertelenmesi olası olmayan operasyonlar rahatlıkla uygulanabilir.

Gebeliğin son üçüncü ayında erken doğum tehlikeyi yaşanabileceğinden acil olmayan dental rehabilitasyonlar dışında rastgele bir operasyonun uygulamaması daha iyi olacaktır.”

Gebelik yarıyılında anestezi uygulaması, röntgen çekimi ve antibiyotik kullanımı hasar verir mi?

“Hamilelik yarıyılında hudutlu uyuşturma kullanımında üretici işletmenin ihtarları dikkate alınmalıdır. Şayet rastgele bir hasar tespit edilmemişse uygulanmasında bir mahzur yoktur. Aynı biçimde sızı kesici gibi ilaçlarda üretici işletmenin ihtarları güzergahında uygulanmalıdır. Antibiyotik olarak Tetrasiklin gurubu antibiyotikler alınmamalıdır. Tetrasiklin hamilelik sırasında alınırsa bebeğin dişlerinde “tetrasiklin renklenmeleri” dediğimiz renklenmeler oluşur. Röntegen çekimi acil değilse uygulanmamalıdır. Şayet ki acil olan bir diş rehabilitasyon uygulaması ise anne adayına önlük giydirilmeli ve süratli film kullanılmalıdır. Aynı zamanda düşük doz uygulaması yapılmalıdır.”

Gebelik yarıyılında ağız bakımı nasıl yapılmalıdır?

“Gebelik yarıyılında da günlük ağız bakımı aksatılmamalıdır. Günde iki kere dişler fırçalanmalı ve fluorid kapsayan bir diş macunu ile fırçalamak, diş aralarının diş ipi ile arınılması yeterli olacaktır. Aynı zamanda ılık tuzlu su ile gargara yapılarak diş etleri gevşetilebilir. Hamillik yarıyılında kusma sıklıkla karşılaşılan bir vaziyettir fakat kusmadan sonra dişler fırçalanmamalıdır. Ağız bol su ile çalkalanmalıdır.

Çünkü kusma neticeyi oluşan mide asidi, fırçalama tesiri ile birlikte dişlerde yıpranmalar oluşturabilir. Ancak bir saat sonra dişler fırçalanabilir.”

Gebelik yarıyılında dişler daha seri çürür mü?

Gebelik yarıyılında “annenin dişlerinden kalsiyum çekildiği ve bu sebeple her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği inancı netlikle doğru değildir. Bu kulaktan dinleme bir bilgidir. Gebelik yarıyılında ağız yapısı daha duyarlılaşır ve çürük yaradılışına daha rahat taban hazırlayabilir. Fakat diş çürüklerinin hakikat sebebi anne aydının şekerli ve tatlı gıdaları gebelik yarıyılında daha çok harcaması ve yeme harekâtından sonra diş fırçalama harekâtını genellikle bakımsızlık etmesidir. Gebelik yarıyılında hormonal farklılıktan dolayı daha çok diş bakımına itina gösterilmeli aynı zamanda kusma harekâtından sonra ağız bakımına daha çok dikkat edilmelidir. İhtarların dikkate alınmaması vaziyetinde diş çürümelerinin oluşması ve diş kayıplarının görülmesi klasiktir.”

Gebelik yarıyılında diş sıhhati açısından hangi gıdalar harcanmalıdır?

“Anne ve bebeğin diş sıhhati açısından fosfor ve kalsiyum istikametinden zengin meyve, sebze, hububat, süt ve süt mahsulleri ile et, balık ve yumurta gibi mahsuller balanslı olarak alınmalıdır. Şeker ve tatlı mahsuller olası olduğu kadar alınmamalı, kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışık gıdalardan sakınılmalıdır.”

Diş Doktoru ve Takma Uzmanı

Modern Kışlaoğlu

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.