Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Her gün duş alın

02.06.2021
46

Yaz aylarında hastalıklara karşı beden pakliğine daha fazla özen gösterilmesi gerekiyor. Mikroorganizmaların yiyecekler dışında en fazla üredikleri ve riskli oldukları yerlerin insan bedeni olduğu dikakte …

Yaz aylarında hastalıklara karşı beden pakliğine daha fazla özen gösterilmesi gerekiyor. Mikroorganizmaların yiyecekler dışında en fazla üredikleri ve riskli oldukları yerlerin insan bedeni olduğu dikakte alınarak, “ Günde en az bir defa duş alın. Sigara dumanının çok olduğu kahvehane gibi kapalı etraflardan uzak durun. Ortak kullanılan para ve aygıtlarla temas eden şahıslar, yemekten evvel ellerini kesinlikle yıkamalı.”

Soğuk olan kış aylarına göre, yazın mikroorganizma faaliyetlerinde büyük oranda çoğalış yaşanmakta, bu da bir hayli sağlık meselesini birliktesi getirmektedir. 20 ile 37 dereceye kadar olan sıcaklıkların hastalık yapıcı özellik taşıyan mikroorganizmaların üremesi için ideal etraflardır, “ Özellikle besin ve meşrubatlarda faal gidişata gelerek bedene giren mikroplar, mide-bağırsak enfeksiyonları başta olmak üzere karahumma, dizanteri ve kolera gibi hastalıklara yol açmaktadır” .

BEDEN PAKLİĞİNE ÖZEN GÖSTERİN

Mikroorganizmaların yiyecekler dışında en fazla üredikleri ve riskli oldukları yerlerin uygun sıcaklık civarında olan insan bedenidir, hastalıklara karşı beden pakliğine yaz aylarında daha fazla özen gösterilmesi gerekir.

Yaz aylarında koltuk altı ve bacak aralarının daha fazla terlemesi sebebiyle hastalık yapıcı bakterilerin üremesi için uygun etraflar oluşur: “ Yaz sıcaklarında daha fazla üreyen mikroorganizmadan korunmak için günde en az bir defa duş almak gerekir. Pak olan bedenlerde mikrooganizmaların faaliyetleri yavaşlayacağından, bireyin hastalanma tehlikeyi de en aza indirgenmiş olacaktır.”

Besinlerin sıcak sebebiyle daha kolay bozulabilecekleri düşünülerek yiyecek zehirlenmelerine karşı yazın daha fazla özen gösterilmesi gerekir“ Bir Hayli mikrobun el pakliğine özen gösterilmemesi sebebiyle ve gün içinde ayaküstü atıştırılan gıdalardan bulaştığı tespit edilmiştir”

SİGARA DUMANI
Yaz aylarında, özellikle çocuklarda görülen ishallerin en büyük sebebinin el ve suratın sık sık yıkanmamasından kaynaklanır : “ Sigara dumanı, onu üfleyen bireyin bedenindeki mikropları da kapsamaktadır. Mikroorganizma üremesinin çoğaldığı yaz aylarında özellikle sigara dumanının çok olduğu kahvehane gibi kapalı etraflardan uzak durulmalıdır. Ayrıca, devamlı paraya değen, toplu taşıma vasıtalarında yolculuk eden ve ankesörlü telefonlar gibi herkesin ortak kullandığı aygıtlarla temas eden şahıslar, yemekten evvel ellerini hoşça sabunla yıkamalıdır. Eller yıkandıktan sonra uzun müddet pakliğini gözetebilmesi için ise kesinlikle kurulanmalıdır.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.